$12.99
$16.24EACH (Web Sale Price - Online Only)
DURABLE MATERIAL - Made of sturdy Solid Brass material and polished with an Antique protective tarnish resistant Nickel Black finish - Lasts for a long time!
DIMENSION - Designed with Fine Quality and Dimension - ?1-inch x 1.25inches x 1.25 inches, Weight- ????1.76 ounces.
INSTANT TRANSFORMATION - Add instant elegance to your cabinets and drawers instantly with these affordable and quality doorknobs.
MULTIPURPOSE - The Antique Cabinet Knobs are Ideal for cabinet doors, windows, cabinets, toolbox, etc. Suitable for home, cupboard, closet, jewellery case etc
EASY INSTALLATION - The mounting screws are included for an easy installation process.
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
ANTIQUE NICKEL BLACK POLISHED BRASS ROUND CABINET KNOBS
This Nickel Black Cabinet knob is Ideal for cabinet doors, windows, cabinets, toolbox, etc. Suitable for home, cupboard, closet, jewellery case, etc. These are very easy to maintain. Renovators Supply Manufacturing focuses on high-quality reasonably-priced antique reproduction products with a touch of modern style and feel.
FEATURES
SPECIFICATIONS
- Finish: Nickel Black
- Material: Solid Brass
- Shape: Round
- Style: Vintage
- Item Weight: 1.76 ounces
- Dimensions: 1 x 1.25 x 1.25 inches
EASY TO INSTALL
Installation Method- Screws - It's quite easy for you to install them just with a screwdriver. The package comes with screws and takes very little time to install.
SATISFACTION GUARANTEE
Renovators Supply Manufacturing offers you great value products for your money and a perfect way to spend wisely. We also provide 30 days guarantee with no fee.
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 1.00 Inches | 1.25 Inches | 1.25 Inches |
| Material | Solid Brass |
|---|---|
| Finish | Nickel Black |
| Diameter of Knob | 1.25'' 1 1/4'' 32mm |
| Projection | .88'' 7/8'' 22mm |
| Diameter Backplate | .57'' 9/16'' 14mm |
| Length of Screw | 1'' 25mm |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Style | Vintage |
| NumberOfHandles | 1 |
| InstallationMethod | Screwed |
|---|---|
| Design | 7 Pointed Star |
| Room | Kitchen |
| Pattern | 7 Pointed Star |
| recipient | unisex_adults |
| etsy_style | Vintage |
| materials | Solid Brass |
| UPC | 096962333096 |
| EAN | 0096962333096 |
| Weight | 0.11 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
You have not written any reviews about this product
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.