$412.99
$516.24EACH (Web Sale Price - Online Only)
MATERIAL - WeeWash is realistic looking Children Pedestal Sink made of high quality White Grade A Vitreous China Porcelain. This child size pedestal sink is perfect for Kindergartens, Daycares, Schools, Home Potty Training and kids bathroom. Pack Of 2
DIMENSIONS - OVERALL MEASUREMENTS = 16 In. Wide, 21.5 In.Tall, 12.75 In. Proj., Faucet holes = 3 Holes that accepts 4" wide Centerset Faucets (not included).
DURABLE BUILT- This sturdy and safe child size bathroom pedestal sink a features an easy to clean sink in porcelain construction. Ergonomically designed for kids to do their bathroom stuff at much ease and build inner confidence.
EASY INSTALLATION - It is fairly easy to install with the open back pedestal leg supports. We recommend Wall Mount Secured Installation with Lag Bolts, Metal and Rubber/Neoprene Washers (Sold separately). OPTIONAL - Caulking Sink using Silicone.
BUY WITH CONFIDENCE - These are carefully and neatly wrapped and packed to avoid any damage during the transition. We offer you great value products for your money and a perfect way to spend wisely.
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
WEEWASH CHILD SIZE WHITE VITREOUS CHINA PEDESTAL BATHROOM SINK
The WeeWash child's pedestal sink from Renovators Supply Manufacturing features a sleek modern design and easy to clean Porcelain construction. While renovating your home, you cannot just ignore your kids' requirements. You need to be extra careful in choosing the bath supplies for your kids needs and our WeeWash Child-size Pedestal Sink is perfectly designed for such bathrooms, thereby helping your kids do their bathroom stuff at much ease.
FEATURES
- Child Size White Pedestal Sink
- Has a perfect height for children
- Scratch and Stain Resistant Reno-Gloss Finish
- Open-back pedestal sinks hide pipes and make installation a breeze
- Constructed from gorgeous White Grade A Vitreous China Porcelain
- Authentic Renovator's Supply logo guarantees better quality than the knockoffs
DIMENSIONS
Overall: 21-1/2" Tall x 16" Wide x 12-3/4" Proj.
Basin: 4" Deep x 16" Wide
GIFT YOUR KID SOMETHING THAT BUILDS THEIR PERSONALITY
These Pedestal sinks can enhance the look of any bathroom, irrespective of the existing theme. They not only give an elegant look to the bathroom but also saves space for other treatments as well. These are the most preferred sink designs by home renovators, especially in white color.
HARDWARE
- Accepts 4''Centerset faucet (not included)
- Lag Bolts (not included)
WHAT'S INCLUDED
- One (1) WeeWash Porcelain Sink and a Pedestal Leg Support
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 12.75 Inches | 16.00 Inches | 21.50 Inches |
| Material | Porcelain |
|---|---|
| Finish | Glazed |
| Basin Width | 16'' 406mm |
| Basin Depth | 4'' 102mm |
| Height Overall | 21.5'' 21 1/2'' 546mm |
| Width Overall | 16'' 406mm |
| Projection From Wall | 12.75'' 12 3/4'' 324mm |
| Pedestal Height | 15.75'' 15 3/4'' 400mm |
| Centerset | 4'' 102mm |
| Bathroom Faucet Drain Type | 1-3/4 Inch (Not Included) |
| Pedestal Width | 7.5'' 7 1/2'' 191mm |
| InstallationMethod | Pedestal |
| NumberOfHandles | N/A |
| Shape | Square |
| Style | Children |
| Color | White |
| PowerSource | N/A |
| Mounting | Pedestal |
| Sink Type | Children's |
| Design | Plain |
| NumberOfBasins | 1 |
|---|---|
| NumberOfHoles | 3 |
| Pattern | Smooth |
| Room | Bathroom |
| Theme | Children's Bathroom |
| Type | Small Pedestal Sink |
| Depth in inches | 4 |
| Includes Hardware | Yes |
| Sink Material | Porcelain |
| ADA Compliant | No |
| Assembly Required | Yes |
| BBH Shape | Rectangle |
| Number of Sink Faucet Holes | 3 |
| Sink and Faucet Set | No |
| Sink Drain location | Center |
| Items Required for Assembly | Drill, screwdriver, silicone caulk |
| Package Contents | Pedestal, Sink Basin, |
| UPC | 096962418618 |
| EAN | 0096962418618 |
| Weight | 62 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
MIRNA
February 27, 2024
4.0 out of 5 starsHermoso
Su tamaño es perfecto en mi salón de niños de 1 a 2 años, lo único que por ser muy pequeño no le caben todos los accesorios necesarios atrás y ahora tengo que buscar ideas para que los niños no los toquen.
Heather may
February 1, 2022
Sink was damaged never used it
The sink was cracked when I received it, I figured it was on the outer part of sink so it wouldn’t be an issue. Then when I went to put the sink on pedestal the entire outer side of sink broke off so I haven’t been able to see if it works good or not. I can’t find another sink that fits the pedestal.
CrossRoads Church
January 3, 2021
Three Stars
Cute but did not come with brackets to mount.
Wolfffff Loverr
January 3, 2021
AWesome!
Awesome!!! Put two of these into the daycare, they love them!
Ruben Ortiz
January 3, 2021
A++
A++
Heather Hunter
January 3, 2021
The little ones love it!
We installed this while redoing our hall bath for an in home childcare. The little ones enjoy being able to wash their hands on their own. We did have some trouble with the plumbing, but that’s really because we went from a full sized vanity to this super adorable pedestal sink. My contractors fixed the two pieces together and adhered it to the wall using some kind of glue or putty.
Ron Buswell
January 3, 2021
Five Stars
for 2 year old program at our church preschool
THAR
January 3, 2021
Quality
Great product for my daycare
Stephen
January 3, 2021
A Cute Sink for Tiny People
Cute sinks for tiny people, but really hard to install because of size. Low, low quality hardware included, but the sinks themselves have had constant use at a preschool for roughly five years without incident.
David
January 3, 2021
... complain about the product itself but the installation was terrible. It's really compact and really difficult to install ...
Can't complain about the product itself but the installation was terrible. It's really compact and really difficult to install because of the size. It looks like it was redesigned since I ordered this and has more of a flare out at the back, hopefully it gives the installer more space. They really should make a metal mounting bracket that can be screwed into the wall and have the sink somehow lock into the bracket. For this you need to bolt the basin to the wall first then install all the accessories and the pedestal at the end. Make sure you get a faucet that fits and can clear the wall at the back.
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.