$489.99
$612.49EACH (Web Sale Price - Online Only)
Bathroom Pedestal Sink Black China Space-saving
Maximize your bathroom space with clever space-saving sink of 33 in. H x 19 in. W x 15 in
Durable and beautiful bathroom sink of Grade A Vitreous China
Its backsplash feature protects your wall from water stains
Compact size fits small bath & maximizes space
Uses a 4 Inch center set faucet included
Attractive Pedestal with hidden drain that complements both Modern & Period Bathrooms
Open-back pedestal with easily installable pipes
Logo is featured on the sink
ASME compliant
Purchase your Pedestal Sink here today and add that special touch to any bathroom
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 15.00 Inches | 19.00 Inches | 33.00 Inches |
| Style | Pedestal |
|---|---|
| Theme | Space Saving |
| Numberofhandles | 2 |
| Type | Corner Pedestal |
| Spread (faucet) | 4 in. Centerset |
| Isoverflow | yes |
| Numberofbasins | 1 |
| General Warranty | 1 Year limited warranty |
| Weight | 46 lbs |
| Depth In Inches | 14 3/4 |
| Includes Hardware | No |
| Sink Material | Porcelain |
| Ada Compliant | No |
| Assembly Required | Yes |
| Bbh Color Family | Black |
| Bbh Shape | Square |
| Number Of Sink Faucet Holes | 3 |
| Sink And Faucet Set | No |
| Sink Drain Location | Center |
| Items Required For Assembly | Drill, Screwdriver, Lag Bolts, Level, Caulk |
| Package Contents | Sink Basin, Pedestal |
| Material | Porcelain |
| Finish | Gloss |
| Height Overall | 33'' 838mm |
| Width Overall | 19'' 483mm |
| Projection From Wall | 14.75'' 14 3/4'' 375mm |
|---|---|
| Width Of Bowl Inside (left To Right) | 15.25'' 15 1/4'' 387mm |
| Width Of Bowl Inside (front To Back) | 8.875'' 8 7/8'' 225mm |
| Depth Of Bowl Inside (top To Bottom) | 5.75'' 5 3/4'' 146mm |
| Faucet Boring On Center (center Set) | 4'' 102mm |
| Drain Pipe Diameter | 1.75'' 1 3/4'' 44mm |
| Backsplash Height | 1.875'' 1 7/8'' 48mm |
| Soap Dish Categoary | Self-Draining |
| Overflow Hole | Yes |
| Height-pedestal Only | 25.5'' 25 1/2'' 648mm |
| Width-pedestal Only | 9.5'' 9 1/2'' 241mm |
| Drain Opening (rear Of Pedestal) | 4'' 102mm |
| Color | Black |
| Sink Type | Bathroom |
| Mounting | Pedestal |
| Installationmethod | Pedestal |
| Shape | Rectangle |
| Design | Space Saving Black Pedestal Sink |
| Colormap | Black |
| Room | Bathroom |
| Pattern | Tri-Bevel |
| UPC | 671839642336 |
| EAN | 0671839642336 |
| Weight | 41.8 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
You have not written any reviews about this product
Didn't get the right answer you were looking for
Ans
Hi, this is a glossy finsh sink
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.