$289.99
$362.49EACH (Web Sale Price - Online Only)
MATERIAL - Portsmouth Corner wall mount sink is built using heavy-duty Grade A Ceramic. Exclusive glossy porcelain coating makes it scratch and stain resistant, adding to its longevity and durability.
CORNER SINK COMBO - Pack includes a corner white sink with backsplash, Chrome polished brass P- Trap, Brackets and Pop Up sink drain. The unique extended backsplash act as a shield to protect wall from water.
LAVATORY SINKS SPECS - It features a round overflow to avoid water damage. This corner wall mount bathroom sink includes pre-drilled holes towards the center that fits all 4 In. Centerset faucets. The bathroom faucet is sold separately.
DIMENSIONS - Sink Width = 22 In., height = 7 In., Along the wall = 15.5 In., Projection = 21.5 In., Inner Bowl side to side Width =11.5 In, Inner depth = 6.12 In., Backsplash Height = 1 In., Faucet = 4 In. Centerset.
UNIQUE WALL HUNG SINKS -This Timeless Modern Designed wall-mounted corner sink is sure to add style and beauty to your bathroom, vanity, or washroom without occupying much space - Ideal for maximizing space in a crowded bathroom!
For assembly instruction,
Please Click here"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
PORTSMOUTH - WHITE CORNER WALL MOUNTED BATHROOM SINK COMBO WITH DRAIN, BRACKETS AND P-TRAP
This is a 22-inch wide bathroom corner sink designed to enlighten your bathroom and fit in small corner spaces serving the purpose just right. heavy-duty ceramic built, porcelain-coated glazed design, wall mount installation, and scratch-resistant covering - this floating bathroom sink is all set to fit right in with your home.
FEATURES
- Exclusively designed for Space Saving Compact areas
- Constructed from heavy duty porcelain for durability and easy cleanup
- Gloss finish protects sink from scratches and stains
- Corner sink has holes for 4 Inches Centerset Faucet at the centre and Overflow
- The bathroom faucet is sold separately
- Authentic Renovator's Supply logo guarantees better quality than the knockoffs
- Sink comes with upgraded sink drain, mounting brackets and P-Trap.
SPECIFICATIONS
- Sink: 22 In W x 21.5 In Proj. x 7 In H
- Inner Bowl: 11.5 In W x 11 In. Proj. x 6.12 In. Depth
- Length Along the wall: 15.5 In
- Color: White
- Faucet: 4 In. Centerset
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 21.50 Inches | 22.00 Inches | 7.00 Inches |
| Type | Wall Mount Sink,Corner Sink |
|---|---|
| Sink Shape | Rounded |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Number of Faucet Holes | 3-Hole |
| Inner Bowl Front to Back Length | 11" |
| Faucet Hole Spacing | 4 in Centerset |
| Sink Length | 15.5'' |
| Modified Item | No |
| Inner Bowl Side to Side Width | 11.5'' |
| Overflow Drain | Yes |
| Hardware Included | Basin, Drain, P-trap |
| Item Height | 7'' |
| Item Width | 22'' |
| InstallationMethod | Wall Mount |
| Mounting | Wall Mount |
| Sink Type | Bathroom |
| Material | Vitreous China |
| Finish | Reno-Gloss |
| Overall Height | 7'' 178mm |
| Projection from middle corner | 21.5 |
| Length along wall | 15.5'' 15 1/2'' 394mm |
| Inside Depth of bowl (top to bottom) | 6.125'' 6 1/8'' 156mm |
|---|---|
| Inside Width of bowl (left to right) | 11.5'' 11 1/2'' 292mm |
| Inside Width of bowl (front to back) | 11'' 279mm |
| Mount type | CORNER WALL MOUNT |
| Mounting hardware | BRACKETS INCLUDED |
| Accepts Faucet | 4 IN. CENTER SET |
| Faucet included | SOLD SEPARATELY |
| Bathroom Faucet Drain Type | Chrome Pop-Up Drain Included |
| P-trap included | CHROME P-TRAP W/ CLEANOUT |
| Overflow Hole | Yes |
| Renovator's Logo Featured | Yes, Authentic Logo Featured |
| Color | WHITE |
| Style | Corner |
| Design | Sink, Drain, P-Trap |
| Room | Bathroom |
| Pattern | Sink, Drain, P-Trap |
| Spread (faucet) | 4 in. Centerset |
| IsOverflow | yes |
| UPC | 096962374242 |
| EAN | 0096962374242 |
| Weight | 23 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
You have not written any reviews about this product
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.