$1436.99
$1796.24EACH (Web Sale Price - Online Only)
MATERIAL - White Grade A Vitreous China Porcelain is used to build this Top Entry Victorian style Round toilet bowl. Traditional hardwood high tank comes in a Dark Oak finish and a Flat front panel. Wooden toilet seat and bolt covers are not included, they are sold separately.
DIMENSIONS - Adjustable Toilet Height = 59 to 74 In., High Tank Width = 23 In., Height =15 In., Projection = 10.5 In., Round Toilet Bowl Projection = 25.5 in., Bowl Height = 17 in., GPF = 1.6, Pipe Finish = Brass PVD, Tank Color = Dark Oak
GRAVITY ACTIVATED TOILETS - Designed to fit most bathrooms with an adjustable overall height of 59" - 74" and a Rough-In of 12 In.. Experience one-time flush, quiet and efficient, gravity-activated, SIPHONIC-ACTION wash down. Brass Flush and Flex/Fill pipe extensions available if required.
READY TO INSTALL PULL CHAIN TOILETS - The package includes a hardwood tank and plastic liner, Stainless steel Z - Pipe with Brass finish, Mounting parts, Supply line, Angle stop and White Ceramic Round bowl with an instruction manual.
VICTORIAN HIGH TANK TOILET - Add a unique touch of old world Colonial style to your bathroom with ADA Compliant High Tank Pull Chain Closets. Protective RENO-GLOSS finish of toilet resists stains and scratch - Toilets that save money and water!
PLEASE NOTE- We are happy to accept returns, but please ensure that the item is in its original condition and packaging, without any stains, paint, or modifications.
For assembly instruction,
Please Click here"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
ANTIQUE HIGH TANK PULL CHAIN TOILET WITH HARDWOOD TANK AND WHITE ROUND BOWL
This high tank toilet from Renovators Supply Manufacturing is a traditionally-styled timeless beauty that adds a charming touch to your home. This elegant toilet fits flat against the wall for convenient installation. The pack includes installation instructions. All the materials used to build this toilet are of the highest quality - The one that lasts long!
FEATURES
- Water-saving 1.6 GPF
- Antique gravity flush upscale design
- White Round porcelain toilet bowl with Top Entry
- Traditional tank with Flat front panel
- Stainless Steel Top Entry pipes with Brass Finish
- Solid Brass with superior quality fittings
- Wooden toilet seat and bolt covers are not included, they are sold separately
- For high tank brass Flush and Flex/Fill pipe extensions - check 23199 and 33199
ITEMS INCLUDED
- White Round toilet bowl
- High tank of durable hardwood stained in Dark Oak finish
- Plastic high tank liner
- Brass-plated stainless steel Z - pipes
- Mounting hardware
- Supply line
- Angle stop
100% SATISFACTION GUARANTEE
Renovators Supply Manufacturing stocks replacement parts and repair kits for all of our toilets, so even if something goes wrong we have got you covered.
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 25.50 Inches | 23.00 Inches | 74.00 Inches |
| Material | Stainless Steel/Wood/Porcelain |
|---|---|
| Finish | Brass Features, Dark Oak Stain, and Gloss Bowl |
| Total height | Adjustable 59 in. to 74 in. |
| Tank height | 15'' 381mm |
| Tank width | 23'' 584mm |
| Tank projection | 10.5'' 10 1/2'' 267mm |
| Bowl height | 16" |
| Bowl width | 15'' 381mm |
| Installed Bowl Projection | 28'' 711mm |
| Toilet Rough In | 12'' 305mm |
| Toilet Bowl Shape | Round |
| Toilet Seat | Round Toilet Seat (NOT INCLUDED) |
| FlushType | Single 1.6 Gallon |
| Drain Pipe Diameter | 1.5'' 1 1/2'' 38mm |
|---|---|
| Drain pipe length | Adjustable 32 in. to 47 in. |
| Fill Pipe Diameter | .5'' 1/2'' 13mm |
| Fill pipe length | Adjustable 22 in. to 53 1/2 in. |
| Tank liner thickness | .125'' 1/8'' 3mm |
| Color | White, Brass, Dark Oak |
| Style | Restoration |
| Design | Smooth |
| BoltColorMatch | White |
| Type | High Tank Pull Chain Toilets |
| UPC | 096962384975 |
| EAN | 0096962384975 |
| Weight | 93.3 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
You have not written any reviews about this product
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.