$1199.99
$1499.99EACH (Web Sale Price - Online Only)
Wooden Toilet Seat Not Included, Sold Separately.
Z-pipe High Tank Toilet WATER-SAVING 1.6 gpf Adjustable overall height 59 to 74 inch
Grade A Vitreous China toilet bowl
round & black
Hardwood Tank with Cherry finish 23 in. W
Stainless Steel tubing with Brass PVD finish
Toilet seat sold separately
Protective RENO-GLOSS finish resists stains
PERFECT-HEIGHT bowl reduces daily body strain
Money-Saving & Water-Saving 1.6 gallon flush
SAVE up to 25
000 gal. of WATER a yr. - EPA.gov
Clean & Quiet gravity-activated
SIPHONIC-ACTION
Traditional Tank with a Flat Front Panel
Solid Brass superior quality fittings
Brass colored PVD finish Physical Vapor Deposition
Adjustable HEIGHT fits most bathrooms
Standard 12 in. ROUGH-IN
Includes mounting hardware
supply line & angle stop
Installation instructions included
For assembly instruction,
Please Click here"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
Z-pipe High Tank Toilet WATER-SAVING 1.6 gpf Adjustable overall height 59 to 74 inch Grade A Vitreous China toilet bowl round & black Hardwood Tank with Cherry finish 23 in. W Stainless Steel tubing with Brass PVD finish Toilet seat sold separately Protective RENO-GLOSS finish resists stains PERFECT-HEIGHT bowl reduces daily body strain Money-Saving & Water-Saving 1.6 gallon flush SAVE up to 25 000 gal. of WATER a yr. - EPA.gov Clean & Quiet gravity-activated SIPHONIC-ACTION Traditional Tank with a Flat Front Panel Solid Brass superior quality fittings Brass colored PVD finish Physical Vapor Deposition Adjustable HEIGHT fits most bathrooms Standard 12 in. ROUGH-IN Includes mounting hardware supply line & angle stop Installation instructions included NO SALES TAX outside Massachusetts WORLDWIDE shipping at your convenience. Wooden Toilet Seat Not Included, Sold Separately.
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 25.50 Inches | 23.00 Inches | 74.00 Inches |
| Total height | Adjustable 59 in. to 74 in. |
|---|---|
| Tank height | 15'' 381mm |
| Tank width | 23'' 584mm |
| Tank projection | 10.5'' 10 1/2'' 267mm |
| Bowl height | 15 Inches |
| Bowl width | 15'' 381mm |
| Installed Bowl Projection | 28'' 711mm |
| Toilet Rough In | 12'' 305mm |
| Toilet Bowl Shape | Round |
| Toilet Seat | Round Toilet Seat (NOT INCLUDED) |
| FlushType | Single 1.6 Gallon |
| Drain Pipe Diameter | 1.5'' 1 1/2'' 38mm |
|---|---|
| Drain pipe length | Adjustable 32 in. to 47 in. |
| Fill Pipe Diameter | .5'' 1/2'' 13mm |
| Fill pipe length | Adjustable 22 in. to 53 1/2 in. |
| Tank liner thickness | .125'' 1/8'' 3mm |
| Color | Cherry |
| BoltColorMatch | Black |
| Type | High Tank Pull Chain Toilets |
| UPC | 096962391522 |
| EAN | 0096962391522 |
| Weight | 92.4 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
You have not written any reviews about this product
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.