$56.99
$71.24EACH (Web Sale Price - Online Only)
DURABLE MATERIAL - The Kissing Cherubs shaped door knockers are constructed of heavy duty solid brass material. Our exclusive tarnish resistant silver chrome finish protects the gate knockers from rust, tarnish and weather elements for years.
UNIQUE DESIGN - It measures 4.75 In. H x 2.75 In. W. The door knocker is designed to blend with both traditional and contemporary styles. Step up your curb appeal and make your entrance a knockout!
GREAT FIRST IMPRESSION - Add these strong, durable and low maintenance door knockers on your gate or door to make a great first impression with a personal touch.
EASY INSTALLATION - These bright Chrome plated solid brass gate knockers are strong and very easy to maintain. Secure installation thread bolts through door. Two 1 inch Mounting screws are provided with the package.
BUY WITH CONFIDENCE - These authentic unique cute Kissing Cherubs style door knockers are carefully packed to avoid any damage in the transit process. We offer you great value products for your money and a perfect way to spend wisely.
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
CHROME PLATED SOLID BRASS KISSING CHERUBS STYLE DOOR KNOCKERS
Find beautiful and durable door knockers now in a variety of designs and finish that match everyone's style. Step up your curb appeal and add value to your home entrance with the finishing touch of a door knocker. Shiny Chrome Kissing cherubs door knocker is made of 100% solid cast brass. Polished perfectly in our exclusive Chrome finish to prevent rust and tarnish. Make A STATEMENT with our unique bold, beautiful and functional door knockers. Add Outdoor Home Accents that make your Entry Way Front Door 'Pop'.
FEATURES
SATISFACTION GUARANTEE
Renovators Supply Manufacturing offers you great value products for your money and a perfect way to spend wisely. These are wrapped and packed carefully to avoid any scratches and damage during the transition. We also provide 30 days guarantee with no fee
Functional And Graceful - LET THE KNOCKING GUESTS BE HEARD!
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 1.25 Inches | 2.75 Inches | 4.25 Inches |
| Material | Brass |
|---|---|
| Finish | Chrome |
| Height | 4.75'' 4 3/4'' 121mm |
| Width | 2.75'' 2 3/4'' 70mm |
| Boring | 3'' 76mm |
| Projection | 1.25'' 1 1/4'' 32mm |
| Backplate Height | 4.125'' 4 1/8'' 105mm |
| Backplate Width | 2.625'' 2 5/8'' 67mm |
| Bail height | 4.25'' 4 1/4'' 108mm |
| Bail Width | 2.75'' 2 3/4'' 70mm |
| Bail Diameter | 2.75'' 2 3/4'' 70mm |
| Maximum Door Thickness | Any door thickness |
| Screw | Two 1 inch screws included |
| Color | Silver |
|---|---|
| Style | Vintage |
| InstallationMethod | Bolts Through Door |
| Design | Carved |
| Room | Entryway |
| Pattern | Carved |
| recipient | unisex_adults |
| etsy_style | Vintage |
| materials | Brass |
| UPC | 096962373672 |
| EAN | 0096962373672 |
| Weight | 0.65 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
PrettyP
June 22, 2018
The Lion Head door knocker is really nice. I would have liked it to be 91/2 ...
The Lion Head door knocker is really nice. I would have liked it to be 91/2 like the knocker which in already in place so I would not have to drill new holes and patch old holes, not sure if I will use it but it's really nice.
Samantha
July 20, 2017
Five Stars
Added a touch of elegance to my front entrance.
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.