$1249.99
$1562.49EACH (Web Sale Price - Online Only)
ADA India Reserve Green and Gold Wall Mounted High Tank Pull Chain Toilet
78" Inch Height, 18.25" Wide, 27.5" Projection, 12" Rough In. Wooden toilet seat and bolt covers are not included, they are sold separately.
Scratch and Stain Resistant, Gravity Flush, White Gloss Finish
Brass Pipes and Parts for High End Bathroom Centerpiece Design One of a Kind!
Buy your High Tank Pull Chain Toilet here today!
PLEASE NOTE- We are happy to accept returns, but please ensure that the item is in its original condition and packaging, without any stains, paint, or modifications.
For assembly instruction,
Please Click here"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
WHITE CERAMIC HIGH TANK PULL CHAIN TOILET WITH STYLISH INDIA RESERVE ELONGATED BOWL
High tank toilets are great for their efficient, gravity-driven flush, ease of use and unique, eye-catching design. This elegant toilet fits flat against the wall for convenient installation. Includes Installation instructions, All the materials used to manufacture this toilet are of the highest quality - The one that lasts long!
FEATURES
- Water-saving 1.6 GPF
- Antique Gravity Flush Upscale Design
- White Elongated Porcelain Toilet Bowl with Top entry
- EPA.gov - SAVE up to 25000 gal. of water a year
- Top Entry Z Pipes with Brass Finish
- Wooden toilet seat and bolt covers are not included, they are sold separately
- For high tank brass Flush and Flex/Fill pipe extensions - check 23199 and 33199
ITEMS INCLUDED
- A Toilet bowl constructed of white Grade A Vitreous China ceramic
- White Ceramic High Tank
- Brass-plated Stainless-Steel Z- Pipes
- Mounting hardware
- Supply Line
- Angle Stop
100% SATISFACTION GUARANTEE
Renovators Supply Manufacturing stocks replacement parts and repair kits for all of our toilets, so even if something goes wrong, we have got you covered.
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 27.00 Inches | 23.00 Inches | 74.00 Inches |
| Type | High Tank Pull Chain Toilets |
|---|---|
| Toilet Two-Piece Design | Yes |
| ADA Compliant | No |
| Handle Color | White |
| Toilet Seat Height | Standard |
| Toilet Dual Flush | No |
| Toilet Flush Action | Gravity-Feed |
| Toilet Flush Valve Size | 2" |
| Toilet Low Consumption | No |
| Toilet Outlet | Floor |
| Toilet Tank Insulation | No |
| BoltColorMatch | White |
| Material | Stainless Steel/Wood/Porcelain |
| Tank height | 16'' 406mm |
| Tank width | 18.25'' 18 1/4'' 464mm |
| Tank projection | 10'' 254mm |
| Toilet Bowl Shape | Elongated |
|---|---|
| FlushType | Single 1.6 Gallon |
| Drain Pipe Diameter | 1.5'' 1 1/2'' 38mm |
| Drain pipe length | Adjustable 44 in. to 48 in. |
| Fill Pipe Diameter | .5'' 1/2'' 13mm |
| Fill pipe length | Adjustable 22 in. to 53 1/2 in. |
| Height | 78" |
| Width | 18.25" |
| Projection | 27.5" |
| Rough in | 12" |
| Pipe finish | Brass |
| Toilet Bowl | Elongated bowl |
| Toilet seat | Elongated Toilet Seat (NOT INCLUDED) |
| UPC | 096962338374 |
| EAN | 0096962338374 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Frequently bought together
Flush-Pipe-Extender
Flex-Pipe-Extender
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
garlic heart
April 5, 2021
The toilet was packed with great care and appears to have arrived in good shape without damage .
The 3 boxes containing the entire toilet appear to have been very well packed and everything seems to have arrived with no damage at all. It will be approximately 2 months before our toilet can be installed in our new bathroom, so I don't know yet how to leave a complete review, but I will do so in the future and I am expecting a great success!! Thank you.
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.