$1201.99
$1502.49EACH (Web Sale Price - Online Only)
ITEM IN PRODUCTION
( Expected to ship by 06-19-2026 )
DURABLE - This White wall mount console sink is built using heavy duty Grade A Vitreous China ceramic material coated with scratch and stain resistant glossy porcelain finish.
ASMI AND ANSI COMPLIANT CONSOLE SINK - Overall Dimensions= 33 1/4 In Height x 35.5 In Width x 19 3/4 In Projection, Bistro Legs = 30 In. tall, Back width is 32 In. and is 16.25 In. Projected, Sink Depth = 6 In.
PACK INCLUDES - A White Console sink with spacious countertop, Overflow Hole, Chrome polished 2 Solid Brass Bistro legs, Towel Bar, Protective back splashguard rim, Chrome 8 In. Widespread faucet, P Trap and Sink Drain.
CLASSY WHITE CONSOLE SINK - Belle Epoque deluxe Console Bathroom Sink brings a sense of luxury and authenticity to your bathroom while remaining practical and durable. It adds a touch of old colonial charm to your space.
BUY WITH CONFIDENCE - The Bathroom Console Sink Combo is carefully packed to avoid damage in the transit process. We offer you great value products for your money and a perfect way to spend wisely.
For assembly instruction,
Please Click here"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
WHITE CONSOLE BATHROOM SINK SOUTHERN BELLE STYLE WITH CHROME BISTRO LEGS, FAUCET, P-TRAP AND DRAIN
This Vintage White Console Bathroom Sink is constructed of heavy duty porcelain material. It captures the elegance of the Belle Epoque period.
FEATURES
- Belle Epoque features a Reno-Gloss scratch and stain resistant finish
- Smooth Glossy Surface is Easy to Clean Up
- Comes with a protective splashguard rim, standard sink drain hole, widespread faucet holes and overflow holes.
- Dimensions are 33-1/4 In Height x 35.5 in Width x 19-3/4 In Projection
- Level, Drill, screwdriver, silicone caulk is required for installation
- Tarnish Resistant Heavy Duty Brass Legs provide rigid support to Console Sink
- Consists of a Spacious countertop
- Renovators Supply Manufacturing Logo is featured on the sink for Authencity
- Ergonomic Perfect-height eases daily
- ASME and ANSI compliant sink
PACK INCLUDES
- White Console Sink Basin
- Tarnish resistant Chrome plated Brass Metal Bistro Legs with Towel Bar
- Chrome plated brass Widespread faucet, P-Trap and Pop Up Drain
BUILT WITH LOVE
Renovators Supply Manufacturing White Wall Mounted Console Sink is a modern look that brings a unique flair to any bathroom setting. All of these are carefully wrapped and packed separately to avoid any scratches during the transition - Buy with confidence!
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 19.75 Inches | 35.50 Inches | 33.25 Inches |
| Finish | Reno-Gloss |
|---|---|
| Height | 33.25'' 33 1/4'' 845mm |
| Front Width | 35.5'' 35 1/2'' 902mm |
| Back Width | 36'' 914mm |
| Projection | 19.75'' 19 3/4'' 502mm |
| Counter Back Length Along Wall | 36'' 914mm |
| Basin Opening Right To Left | 18'' 457mm |
| Basin Opening Front To Back | 12.75'' 12 3/4'' 324mm |
| Basin Depth | 6'' 152mm |
| Material | Vitreous China |
| Splashguard Rim | YES |
| Faucet Type | Accepts 8 in. widespread faucet (included) |
| Bathroom Faucet Drain Type | 1-3/4 Inch |
| Overflow Hole | Yes |
| Integral Bistro Towel Bar Support | YES |
| Leg Material | Chrome-plated Brass |
| Bistro Leg Support Height | 29.5'' 29 1/2'' 749mm |
| Features Logo | Yes, Authentic Logo Featured |
| Asme & Ansi Compliant | YES |
| Installationmethod | Wall Mount |
| Style | Belle Epoque |
|---|---|
| Color | White |
| Sink Type | Console |
| Mounting | Wall Mount |
| Numberofhandles | 2 |
| Shape | Rectangle |
| Powersource | N/A |
| Numberofbasins | 1 |
| Energy Saver | No |
| Bbh Hardware Color Family | White |
| Bbh Hardware Material | Ceramic |
| Asme Certified | Yes |
| Colormap | White |
| Design | Belle Epoque Console Sink |
| Spread (faucet) | 8" Widespread |
| Isoverflow | yes |
| Type | Console Sink |
| UPC | 671839641636 |
| EAN | 0671839641636 |
| Weight | 79.3 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
Due to high demand, this item is IN PRODUCTION.To ensure the earliest delivery available,we advise that you place your order in advance.
You have not written any reviews about this product
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.