$519.99
$649.99EACH (Web Sale Price - Online Only)
PEDESTAL SINK COMBO - Our 22 In. Wide Small White Corner Wall Mount Bathroom Pedestal Sink comes with an open back and slide-in installation making it perfect for small bathrooms. Overall Dimensions are 32.75 In. H x 22 In.. W x 22 In. Proj. Faucet Boring of Centerset 4 In and complementary chrome faucet, upgraded Pop Up Sink, a backsplash to protect your wall from water damage, a beautiful 25.5 In. Long Square Pedestal Leg Support, heavy duty durable P-Trap and mounting sink bracket.
OVERFLOW TECHNOLOGY - The pre-drilled overflow hole allows you to protect the bathroom pedestal basin from water damage and helps avoid flooding in the bathroom, which makes it perfect for kid's bathrooms who might leave the tap open at times. Corner bathroom pedestal sinks are ideal for maximizing space in a crowded bathroom and save space.
DURABLE BUILT - This Traditional Portsmouth Corner Pedestal Sink is manufactured using heavy-duty smooth and gorgeous Grade A Vitreous China structure and coated using porcelains scratch and stain resistant RENO-GLOSS finish which makes it highly durable and sleek for long-term use. It is ASME and ADA Compliant and comes with our authentic logo.
PRE- DRILLED HOLES AND INSTALLATION - The sink comes with an open back design and three pre-drilled holes that fits 4 Inches long standard Centerset faucets. Pack also includes a pair of regular sink brackets (#22236) to make the wall mount installation hassle-free in your small or half bathroom. Carefully lift the sink into the secured brackets and on top of pedestal. NOTE - This lavatory Corner sink must be supported by the brackets and pedestal.
FITS YOUR STYLE - The Renovators compact white Corner pedestal sink combo gives a sleek glazed look to your modern home, making it glide right in with your style. These are carefully wrapped and packed separately to avoid any scratches or damage during the transition. We offer you great value products for your money and a perfect way to spend wisely. Free Damaged Shipping Replacement with Photo Proof.
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
VINTAGE PORTSMOUTH WHITE CORNER BATHROOM PEDESTAL SINK COMBO
The 22 In. wide Portsmouth Corner pedestal sink from Renovators Supply Manufacturing features a compact design and sleek lines to keep your bathroom spacious and beautiful. The pedestal is designed this way so that if a ring or other object all down the drain the pedestal can easily be removed.
FEATURES
- Constructed from Grade A Vitreous China for durability
- Porcelain Scratch and Stain Resistant Finish
- Authentic Renovators Supply logo guarantees better quality than the knockoffs
- Accepts all 4 Inch Centerset faucets (included).
- Consists of sink, pedestal, pop up drain, faucet, P-Trap and Brackets
- Durable, easy clean contemporary Corner sink and pedestal.
SPECIFICATIONS
- Overall Dimension: 32.75 In. H x 22 In. W x 22 In. Proj.
- Color: White
- Style: Corner Pedestal
- Material: Grade A Vitreous China
- Design: Traditional Portsmouth
WHY SHOULD YOU BUY IT?
Whether you have a small bathroom, a guest bathroom, a half bathroom, or need a space saving sink option for your powder room, the 22-inch wide corner pedestal sink combo by Renovators Supply Manufacturing is the best choice out of all.
- Open-back sink pedestal sinks save space in your bathroom.
- Heavy-duty, long-lasting built
WHAT IS INCLUDED- One White (1) Portsmouth Porcelain Corner Sink, Pedestal Leg, Chrome Centerset Faucets, Chrome P-Trap and a Pair of Sink Mounting Brackets
BUY TODAY!
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 20.00 Inches | 22.00 Inches | 32.75 Inches |
| Pedestal Bottom Left To Right | 8 1/2" |
|---|---|
| Pedestal Bottom Width | 9 3/8" |
| Pedestal Hole Opening At Bottom | 4 1/4" W x 5 1/8" L |
| Weight | 48 lbs |
| Size | 32.75"H x 22"W x 20"Proj |
| General Warranty | 1 Year guarantee - Replacement Parts or Refund |
| Depth In Inches | 6.5 |
| Includes Hardware | Yes |
| Sink Material | Vitreous china |
| Ada Compliant | No |
| Assembly Required | Yes |
| Bbh Color Family | White |
| Bbh Shape | Specialty |
| Number Of Sink Faucet Holes | 3 |
| Sink And Faucet Set | No |
| Sink Drain Location | Center |
| Items Required For Assembly | Drill, screwdriver, level, silicone caulk |
| Package Contents | Sink Basin, Pedestal, Mounting hardware |
| Material - Free Text String | Grade A Vitreous China |
| Collection Name - Open Text | Portsmouth Collection |
| Colormap | White |
| Design | Corner Pedestal Sink |
| Numberofbasins | 1 |
| Numberofholes | 5 |
| Switchstyle | N/A |
| Pattern | None |
| Room | Bathroom |
| Theme | Space Saving |
| Type | Corner Pedestal |
| Material | Vitreous China |
| Finish | Gloss |
|---|---|
| Height Overall | 32.75'' 32 3/4'' 832mm |
| Width Overall | 22'' 559mm |
| Projection From Corner | 22" |
| Length Along Wall | 15.5'' 15 1/2'' 394mm |
| Width Inside Of Bowl (left To Right) | 11.5'' 11 1/2'' 292mm |
| Width Inside Of Bowl (front To Back) | 11'' 279mm |
| Depth Inside Of Bowl (top To Bottom) | 6.5'' 6 1/2'' 165mm |
| Backsplash Height | 1'' 25mm |
| Faucet Boring On Center (center Set) | 4'' 102mm |
| Soap Dishes | 2 |
| Drain Pipe Diameter | 1.625'' 1 5/8'' 41mm |
| Overflow Hole | 1'' 25mm |
| Height (pedestal Only) | 25.5'' 25 1/2'' 648mm |
| Width (pedestal Only) | 9.5'' 9 1/2'' 241mm |
| Width Of Opening In Rear | 4'' 102mm |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Installationmethod | Pedestal |
| Numberofhandles | N/A |
| Shape | Corner |
| Style | Portsmouth |
| Color | White |
| Powersource | N/A |
| Sink Type | Bathroom |
| Mounting | Pedestal |
| Spread (faucet) | 4 in. Centerset |
| Isoverflow | yes |
| UPC | 671839641827 |
| EAN | 0671839641827 |
| Weight | 19.6 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Hidingoutwithu
April 29, 2024
Love
I love the look in my new bathroom I was so excited when my bathroom was completed ine if the focal points was the sink everyone that has seen my remodeled bathroom has only good things to say
Robinson Arias
June 17, 2022
Nice small corner sink lovely
We love it, looks very cute and the perfect size for our small half bathroom under the stairs in our Victorian house . Lovely modern and traditional at the same time
Placeholder
January 21, 2019
5 Star, however...
This corner pedestal sink is absolutely perfect for my new bathroom. The quality finish and design are beautiful. I’m giving it 5 star and would buy it again and recommend it to anyone needing a corner sink where space is limited. The bowl has a serious flaw as the holes are off center enough to prevent proper mounting of a standard 4” Centerset faucet. I trust the 3rd party vendor will make this right. I have discovered the power and effectiveness of Amazon message system regarding their vendor network and the promptness in resolving problems. Updates forthcoming.
David Lewis
November 8, 2017
4.0 out of 5 starsPretty good, but not perfect
I was hesitant to order this since so often things are packaged with almost no padding; to my relief, the sink was very well packaged and arrived on-time and in good shape. Bonus star for that. The sink is easy to install if you have the skills. The quality is just OK, which is really my only knock. Some of the final glazing is thin on non-critical areas and ours has one small pinhole on the front. Nothing that effects function, just not top-quality either.
N. Rivera
May 31, 2017
Beautiful little sink.
We are so in LOVE with our eety beety corner sink!..Fits perfect in our powder room and it gives the illusion the tiny room is larger. For such a small piece, the sink is quite large and comfortable. We paired it with a set of Moen brushed bronze faucets for the "Industrial look' we were looking for and it looks Spectacular. Our Handyman told us he had to culk the base to the sink preety good because for some reason it had gaps and was a bit loose. He did a great job though. Came in magnificently packed, not even a scratch.
P.L.
January 7, 2017
Excellent Quality, Great Price
I bought this for a renovation project, as decent corner sinks were difficult to find. I was a bit worried about buying something like this online, but I must say that it was very well packed, was perfect when I unpacked it, and it looks great installed. Buying a sink like this from a regular home improvement store would cost nearly three times as much.
SusieHausFrau
December 16, 2016
Looks Great; Nice Quality
Replaced a 100-year-old wall-hung with this. Looks great. Plumber was happy with the quality of everything but was frustrated by the shape of the brackets. Said they didn't fit the sink well (and they show!). It took some finessing and some shims to make it work which I suppose will increase the cost of the install. If you trust your plumber don't let the brackets stop you - this sink is pretty darn cute.
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.