$332.99
$416.24EACH (Web Sale Price - Online Only)
MATERIAL- Clover is a unique white Countertop vessel sink made of high quality Grade A vitreous china ceramic. Our exclusive RENO-GLOSS finish protects the small sink from scratches and stains.
DIMENSION - Overall Width = 20 In., Height = 6 In., Proj. = 15.5 In. , Bowl Inner Width = 16.25 In., Bowl Inner Proj. = 11.25 In., Bowl Depth = 4.38 In. Overflow = Yes.
EASY INSTALL VESSEL SINK - This ASME Compliant ceramic countertop basin has a very simple above counter installation. Its smooth surface is easy to clean and maintain.
PACK INCLUDES - Unique white above counter lavatory sink with overflow hole, Chrome plated solid brass Faucet, P-Trap and Sink Drain is included.
FITS YOUR STYLE - These are carefully wrapped and packed separately to avoid any scratches or damage during the transition. Get damaged Shipping Replacement with Photo Proof.
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
CLOVER - UNIQUE WHITE ROUND COUNTERTOP BATHROOM VESSEL SINK COMBO
Renovators Clover is a versatile and skillfully designed unique modern vessel sink from Renovators Supply Manufacturing. It features durable heavy duty ceramic construction and a practical clover leaf design for daily use. It gives a sleek glazed look to your modern home, making it glide right in with your style.
FEATURES
- Vessel sinks save space without sacrificing the luxury of a spacious sink.
- Made of gorgeous Grade A vitreous china ceramic for durability and easy cleanup.
- Logo guarantees better quality than the knockoffs.
- Ergonomic design for easy reach and perfect height
- No faucet hole for a seamless clean look
- Coordinates with a variety of countertops
- Flexibility to choose a faucet style just for you!
DIMENSIONS
- OVERALL 20" Width. x 6" Height x 15 1/2" Proj.
- BASIN HOLE 16 1/4" Width x 4 3/8" deep
WHAT'S INCLUDED
- One White Clover Porcelain Vessel Sink
- Chrome Plated Solid Brass 12" H Faucet with Supply Lines
- Chrome Plated Solid Brass P-Trap
- Upgraded Pop Up Sink Drain
DELIVERED WITH CARE
These are carefully wrapped and packed to avoid any scratches during the transition. Renovators Supply Manufacturing offers you great value products for your money and a perfect way to spend wisely. In case of remorse, you can return it in 30 days at your shipping cost. One-year warranty with photo proof of damage - Acquire your Vessel Sinks here today.
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 15.50 Inches | 20.00 Inches | 6.00 Inches |
| Material | Vitreous China |
|---|---|
| Finish | Reno-Gloss |
| Overall Height | 6'' 152mm |
| Overall Width | 20'' 508mm |
| Overall Projection | 15.5'' 15 1/2'' 394mm |
| Inside Depth of bowl (top to bottom) | 4.375'' 4 3/8'' 111mm |
| Inside Width of bowl (left to right) | 16.25'' 16 1/4'' 413mm |
| Inside Width of bowl (front to back) | 11.25'' 11 1/4'' 286mm |
| Mount type | OVER COUNTER |
| Accepts Faucet | NO FAUCET HOLE |
| Faucet included | Yes faucet 13107 |
| Faucet Height | 12'' 305mm |
| Faucet spout to counter height | 7.5'' 7 1/2'' 191mm |
| Bathroom Faucet Drain Type | Chrome Pop-Up Drain Included |
| P-trap included | YES, p-trap w/ cleanout |
|---|---|
| Overflow Hole | Yes |
| Renovator's Logo Featured | Yes, Authentic Logo Featured |
| Color | WHITE |
| Style | Vessel |
| Design | Rounded Lip |
| Room | Bathroom |
| Pattern | Unadorned, Clover Shape |
| IsOverflow | yes |
| Installation | Single Hole |
| Type | Vessel Sink |
| UPC | 840341908432 |
| EAN | 0840341908432 |
| Weight | 8.2 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
You have not written any reviews about this product
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.