$130.99
$163.74EACH (Web Sale Price - Online Only)
White Above Counter Vessel Sinks with Single Faucet Hole and Overflow
LUCILLE LARGE above counter vessel sink made of Grade A Vitreous China for DURABILITY
Protective RENO-GLOSS finish resists stains
EASY CLEAN sparkling wipe-off surface
Versatile & skillfully designed shape & style
Complements Modern or Vintage décor
Ergonomic design for easy reach & perfect height
Single faucet hole for easy installation
Coordinates with a variety of faucets & countertops
Flexibility to choose a faucet style just for you!
Overflow hole prevents water overflow damage
ASME compliant
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
Vessel Sinks Above Counter: Made of Grade A vitreous China these sinks easily endure daily wear & tear. Our protective RENO-GLOSS finish resists common household stains & makes it an EASY CLEAN wipe-off surface. Ergonomic & elegant easy reach design reduces daily strain placed on your body. SPACE-SAVING design maximizes limited bathroom space. Easy, above counter installation let's you select from many countertop designs, sold separately. Measures 17 in. dia.
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 14.25 Inches | 11.00 Inches | 7.38 Inches |
| InstallationMethod | Vessel |
|---|---|
| Mounting | Vessel |
| Sink Type | Bathroom |
| Material | Vitreous China |
| Finish | Reno-Gloss |
| Overall Projection | 18" |
| Overall Height | 8" |
| Inside Depth of bowl (top to bottom) | 5.25'' 5 1/4'' 133mm |
| Inside Bowl Width | 16.5 |
| Base Width | 8.625'' |
| Base Projection | 12.25'' |
| Backsplash Height | RIM 1/2 IN. |
| Mount type | ABOVE COUNTER |
| Accepts Faucet | SINGLE HOLE FAUCET |
| Faucet Deck Width | 12.5'' |
| Faucet Deck Projection | 4.5'' 4 1/2'' 114mm |
| Faucet included | SOLD SEPARATELY |
| Bathroom Faucet Drain Type | 1-3/4 Inch (Not Included) |
|---|---|
| Overflow Hole | Yes |
| Renovator's Logo Featured | Yes, Authentic Logo Featured |
| Color | WHITE |
| Size | Large |
| Style | Vessel |
| Design | Rounded Edge |
| Room | Bathroom |
| Pattern | Rounded Edge |
| Faucet Hole Diameter | 1.5" |
| Inside Bowl Front to Back | 11.75" |
| Installation | Single Hole |
| IsOverflow | yes |
| Type | Vessel Sink |
| UPC | 096962358402 |
| EAN | 0096962358402 |
| Weight | 26.8 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Frequently bought together
Faucets
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
You have not written any reviews about this product
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.