$347.99
$434.99EACH (Web Sale Price - Online Only)
Only 7 left in stock, Make it yours
DURABLE MATERIAL - Newcastle countertop square vessel sink is built using heavy duty white Grade A Vitreous China ceramic material. The exclusive scratch and stain resistant glossy porcelain coating doubles its strength.
DIMENSIONS - Height = 7.25 Inches, Width = 19.75, Projection = 16.5 Inches, Depth = 5 Inches, Drain = 1.75 Inches, Overflow = Yes, Faucet Hole = Single hole at center (Faucet not included)
PACK INCLUDES - Unique tasteful white square above counter lavatory sink with overflow hole and faucet hole. The Chrome plated brass drain and P-trap is included in the pack.
EASY INSTALL - This skillfully designed easy clean - easy install white sink consists of a hassle free above counter installation. Place the sink over the counter drain hole, install the drain properly, caulk it - and you are done!
BUY WITH CONFIDENCE - The table top sink is carefully packed to avoid any damage in the transit process. We offer you great value products for your money and a perfect way to spend wisely.
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
CASTLE - THE ABOVE COUNTER SQUARE VESSEL SINK WITH DRAIN AND P-TRAP COMBO
The unique square vessel sink from Renovator's Supply Manufacturing features a modern chic design and durable ceramic construction.
FEATURES
- Cute Simplistic Square Bathroom Vessel Sink, one that will not disappoint you
- Vessel sinks save space without sacrificing the luxury of a spacious sink
- Constructed from gorgeous Grade A vitreous china ceramic for durability
- Easy clean smooth vessel
- RENO-GLOSS finish protects from scratches and stains
- Compatible with a variety of faucets
- Sink comes with an overflow
- The bathroom faucet is not included
- Authentic Renovators Supply logo guarantees better quality than the knockoffs
DIMENSIONS
- OVERALL: 4 3/4 Inches H x 16 1/2 Inches W x 16 1/2 Inches Proj.
PACKAGE INCLUDES
- Square Porcelain Vessel Sink, P-Trap and Pop Drain with Overflow is included in the package.
OTHER DETAILS
- Installation Style: Top Mount
- Design Inspirations: Smooth-edged designer bathroom fixtures and classic contemporary/antique styling
SATISFACTION GUARANTEE
These are carefully wrapped and packed to avoid any scratches during the transition. Renovators Supply offers you great value products for your money and a perfect way to spend wisely.
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 14.88 Inches | 19.25 Inches | 7.00 Inches |
| InstallationMethod | Vessel |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Size | Medium |
| Pattern | None |
| Room | Bathroom |
| Theme | Simple Shapes |
| Type | Vessel Sink |
| Design | Rounded Edges |
| Mounting | Vessel |
| Sink Type | Bathroom |
| Material | Vitreous China |
| Finish | Reno-Gloss |
| Overall Height | 7'' 178mm |
| Overall Width | 19.25'' 19 1/4'' 489mm |
| Overall Projection | 14.875'' 14 7/8'' 378mm |
| Inside Depth of bowl (top to bottom) | 5'' 127mm |
| Inside Width of bowl (left to right) | 18.25'' 18 1/4'' 464mm |
| Inside Width of bowl (front to back) | 13.875'' 13 7/8'' 352mm |
| Base Width | 14.625'' 14 5/8'' 371mm |
| Base Projection | 14.25'' 14 1/4'' 362mm |
| Mount type | ABOVE COUNTER |
| Accepts Faucet | SINGLE HOLE FAUCET |
| Faucet Deck Width | 6'' 152mm |
|---|---|
| Faucet Deck Projection | 4.75'' 4 3/4'' 121mm |
| Faucet included | SOLD SEPARATELY |
| Bathroom Faucet Drain Type | Chrome Pop-Up Drain Included |
| P-trap included | CHROME W/CLEANOUT 1 1/4 IN. |
| Overflow Hole | Yes |
| Renovator's Logo Featured | Yes, Authentic Logo Featured |
| Color | WHITE |
| Style | Vessel |
| NumberOfHandles | 1 (Not Included) |
| NumberOfBasins | 1 |
| NumberOfHoles | 1 |
| Installation | Single Hole |
| IsOverflow | yes |
| Bowl Shape | Rectangle |
| Inner Bowl Side-to-Side Width | 18.25'' 18 1/4'' 464mm |
| Inner Bowl Front-to-Back Length | 13.875'' 13 7/8'' 352mm |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| UPC | 096962374228 |
| EAN | 0096962374228 |
| Weight | 72 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
You have not written any reviews about this product
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.