$25.99
$32.49EACH (Web Sale Price - Online Only)
Only 4 left in stock, Make it yours
Faucets, best engineered Faucets you can find with all the features found only in the most expensive Faucets. Purchase your Faucets here today.
Bathroom 8" Widespread Faucet Plate Sink Cover
9 7/8 in. W x 2 1/2 in. H x 1 1/2 in. hole diameter
Want to install a single hole faucet on a sink with multiple holes?
Cover the extra sink holes with a faucet plate
No special skills required, features non-scratch foam backing
Faucet plate is 3/16 inch thick
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
Chrome Widespread Faucet Plate Sink Cover. Want to use a single hole faucet on a sink with multiple holes? Cover sink holes with a faucet cover plate. Measures 9 7/8 in. W x 2 1/2 in. H x 1 1/2 in. hole diameter x 3/16 inches thick. Comes with non-scratch foam backing for secure installation.
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 2.50 Inches | 9.88 Inches | 0.20 Inches |
| Material | Brass |
|---|---|
| Finish | Chrome |
| Plate Width | 9.875'' 9 7/8'' 251mm |
| Plate Height | 2.5'' 2 1/2'' 64mm |
| Plate Thickness | .1875'' 3/16'' 5mm |
| Plate Hole Dia. | 1.5'' 1 1/2'' 38mm |
| Color | Chrome |
| Style | Widespread |
| Design | Smooth |
| Room | Bathroom |
|---|---|
| Pattern | Smooth |
| InstallationMethod | Widespread |
| Faucet Type | Bathroom |
| Installation | Widespread |
| Installation | Single Hole |
| UPC | 096962349028 |
| EAN | 0096962349028 |
| Weight | 0.16 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
'Huang'
August 6, 2020
'good quality'
'its good to assemble'
John K. Maney
February 23, 2018
Looks cheap for the price...
Somehow the package I received had not one but three plate covers...
Tim
August 29, 2016
Looks great in place
Looks great in place ! Has a seal that helps prevent water leaking around faucet. Not water tight but HELPS. I put a single faucet in place of a three hole design and this plate covers the space just fine. Only draw back is it feels plastic, but for the price I can except. Once in place no one will know otherwise.
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.