$62.99
$78.74EACH (Web Sale Price - Online Only)
White No Slam Slow EZ Close Plastic Round Toilet Seat
Slow Close, No-Slam, SAFE and Slam-Free Toilet Seat.
Slow closing toilet seat hinge system for a soft close toilet seat lid
Round toilet seat Lid 16 1/2" L x 14-3/16"W
Toilet Seat with Safe & Quiet lid and slowly shut seat.
Easy-clean hinges for hassle-free cleaning
Adjustable hinge fits standard hole spacing 2 3/4 to 6 3/8 in.
High Impact plastic resists staining & cracking
Ergonomic design feels comfortable & safe
Choose your Toilet Seat here today.
PLEASE NOTE- We are happy to accept returns, but please ensure that the item is in its original condition and packaging, without any stains, paint, or modifications.
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
KNOW YOUR TOILET BOWL TYPE BEFORE MAKING YOUR ORDER
Generally, toilet bowls come in two different sizes - Round and Elongated. Measure from the toilet seat bolt holes to the tip of the bowl to know your toilet bowl size. Standard measure:
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 15.63 Inches | 14.38 Inches | 1.00 Inches |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Shape | Round |
| Color | White |
| Overall Length | 17 1/2" |
| Lid Length | 16.5'' 16 1/2'' 419mm |
| Lid Width | 14.375'' 14 3/16'' 365mm |
| Seat Length | 14.75'' 14 3/4'' 375mm |
| Seat Width | 13.5'' 13 1/2'' 343mm |
| Hole Opening Width | 8 1/2" |
| Hole Opening Length | 9 7/8" |
| Adjustable Hinge Fits hole spacing | 2-3/4 in. to 6-3/8 in. |
| Bolts Length | 2'' 51mm |
|---|---|
| Bolts Width | .25'' 1/4'' 6mm |
| Type | Slow Close Toilet Seats |
| Thread per inch on bolts | 21 |
| Finish | Round |
| Style | EZ Close |
| Design | White Plastic Round Toilet Seat |
| UPC | 096962351854 |
| EAN | 0096962351854 |
| Weight | 3.65 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
Terri Sue
January 3, 2021
Three Stars
I liked the seat but it did not fit.
Amazon Customer
January 3, 2021
It’s ok.
The seat and life doesn’t entirely cover the opening.The lip is flimsy and doesn’t allow you to sit on it.
DEB
January 3, 2021
The "no slam" works just fine. The seat is smaller than my toilet
The "no slam" works just fine. The seat is smaller than my toilet. I will replace it when I can.
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.