$114.99
$143.74EACH (Web Sale Price - Online Only)
Toilet Seats for every bathroom. Shop for your Toilet Seats here today.
Fun toilet seats made of High Grade Polymer for durability. Does NOT yellow like most polymers
Seat 16 7/8 x 14 1/2 Lid 16 1/8 x 13 3/8 inch
Oval hinges fit standard 5 1/2 in. hole spacing
Adjustable but not recommended for adjusting on standard US toilets
May not be compatible with other brand name toilets
Cast stabilizing bumpers keep the seat in place
Tarnish resistant chrome-plated hinges
PLEASE NOTE- We are happy to accept returns, but please ensure that the item is in its original condition and packaging, without any stains, paint, or modifications.
For assembly instruction,
Please Click here"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
Sea Horse Toilet Seats: Made of High Grade Polymer this seat is designed for maximum strength and durability and does NOT yellow over time like most polymers. Cast within the seat the stabilizing bumpers prevent rocking and keep the seat safely in place. Oval, chrome-plated brass hinges are tarnish resistant and fit standard hole spacing 5 1/2 in. on center and are adjustable but not recommended for adjusting on standard US toilets. May not be compatible with other brand name toilets. Seat measures: 16 7/8 in. x 14 1/2 in. Lid measures: 16 1/8 in. x 13 3/8 in.
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 16.88 Inches | 14.50 Inches | 2.00 Inches |
| Material | Polymer |
|---|---|
| Finish | Molded |
| Lid Length | 16.125'' 16 1/8'' 410mm |
| Lid Width | 13.375'' 13 3/8'' 340mm |
| Seat Length | 16.875'' 16 7/8'' 429mm |
| Seat Width | 14.5'' 14 1/2'' 368mm |
| Bolts Length | 2'' 51mm |
| Bolts Width | .25'' 1/4'' 6mm |
| Thread per inch on bolts | 21'' 533mm |
| Adjustable Hinge Fits hole spacing | Adjusting NOT recommended on stanadard US toilets |
| Fits hole spacing on center | 5.5'' 5 1/2'' 140mm |
| Compatible | May NOT be compatible with other brand name toilet |
| Shape | Elongated |
|---|---|
| Color | Chrome |
| Style | Hinge |
| InstallationMethod | Screwed |
| Design | Ocean Creatures |
| Room | Bathroom |
| Pattern | Ocean Creatures |
| Type | Polymer Toilet Seats |
| UPC | 096962369231 |
| EAN | 0096962369231 |
| Weight | 9.5 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
You have not written any reviews about this product
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.