$454.99
$568.74EACH (Web Sale Price - Online Only)
DURABLE MATERIAL - Sheffield round toilet bowl is constructed of Black Grade A Vitreous China Porcelain. Coated with stain and scratch resistant black reno gloss finish.
DIMENSIONS - Height = 14.5 Inches, Width = 14 Inches, Projection = 25.5 Inches.
ASME Complaint - Black round toilet bowl is built to meet strict American Society of Mechanical Engineers standards for more safety, quality, and durability.
PART ITEM OF - This is a replacement toilet bowl part for the Sheffield toilet 17782 ( item Id in Rensup). Can also be used for z-pipe high tank top entry Victorian toilets.
BUY WITH CONFIDENCE - The package is carefully packed to avoid any damage in the transit. We offer you great value products for your money and a perfect way to spend wisely.
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
BLACK SHEFFIELD DELUXE ROUND TOILET BOWL ONLY
This is the round toilet bowl part of Sheffield toilet. It's constructed of high quality durable Black Grade A Vitreous China Porcelain material and coated with scratch and stain resistant reno gloss finish.
FEATURES
- Durable, luxurious, round toilet bowl
- Part bowl of toilet -17782
- Bowl also used for z-pipe high tank top entry toilets
- Does not include toilet seat, floor bolts, bolt covers and wax rings
- ASME Compliant – Ensures top-quality performance, safety, and long-lasting reliability you can trust.
100% SATISFACTION GUARANTEE
These are carefully wrapped to avoid any damage during the transit process. Renovators Supply Manufacturing offers you great value products for your money and a perfect way to spend wisely.
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 25.50 Inches | 14.00 Inches | 14.50 Inches |
| Material | Vitreous China |
|---|---|
| Finish | Glazed |
| Bowl Height | 14.5'' 14 1/2'' 368mm |
| Bowl Width | 14'' 356mm |
| Bowl Projection | 25.5'' 25 1/2'' 648mm |
| InstallationMethod | 12" Rough In |
| Shape | Round |
| Style | Sheffield |
| FlushType | Dual Flush Low 0.8 gal / High 1.6 gal |
|---|---|
| Color | Black |
| Toilet Seat | Round Toilet Seat (NOT INCLUDED) |
| Type | Toilet Bowls Only |
| UPC | 096962358648 |
| EAN | 0096962358648 |
| Weight | 53 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
You have not written any reviews about this product
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.