$94.99
$118.74EACH (Web Sale Price - Online Only)
Tub Sets that are superbly built and look fabulous. Purchase your Tub Sets here today.
Chrome Handheld Shower:
Component part of our series of affordable tub fixtures
Flexible bathing
Excellent for the disabled or anyone with hindered mobility
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
Hand Held Flexible Shower with line and cradle.
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 58.00 Inches | 5.00 Inches | 2.50 Inches |
| Material | Chrome |
|---|---|
| Finish | Chrome Plate |
| Hose Length | 58'' 1473mm |
| Diameter of Shower Head | 2.5'' 2 1/2'' 64mm |
| Length of Handle | 5 inches |
| Overall Width of Handle | 2 1/2 inches (shower head) |
| Color | Silver |
| Style | Vintage |
| Design | Handheld |
| Room | Bathroom |
|---|---|
| Pattern | Handheld |
| Cradle Connection | 3/4" Standard US |
| Faucet Type | Shower |
| Installation | Deck Mount |
| UPC | 096962338343 |
| EAN | 0096962338343 |
| Weight | 1.93 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
Bruce Barr
March 7, 2021
It works
I was able to find this and it all came in and was as expected.
Tones
April 16, 2018
as the other review, received just the showerhead, ...
as the other review, received just the showerhead, no hose and no cradle, I bought them as I can't seem to get the cradle in Australia, the head and hose I can, very annoyed, but then a week later the hose and cradle arrived, so now I'm really happy, strange how things arrived in bits and pieces
Kindle Customer
March 9, 2017
Five Stars
Went absolutely perfectly with our new tub faucet.
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.