$81.99
$102.49EACH (Web Sale Price - Online Only)
DURABLE MATERIAL - This Arm Coupler Adjustable bathtub Faucet Part is made of solid brass material. It is coated with our exclusive tarnish resistant Chrome finish for a gorgeous shine and to double its life.
DIMENSIONS - Adjust center to center from 2 1/4 in. to 11 in., Male thread to supply is a standard 1/2 in., Male thread to faucet is a standard 3/4 in.. Coupler height = 4 Inches, and Coupler width = 2 inches.
PACK INCLUDES - Adjustable Swing Arm Tub Wall Supply Line Coupler Pair( sold in pair), rubber gaskets, washer and 2 in. flanges.
NOTE - It is designed only for inside tub wall installation. Bathtub faucet recommentions are 13610 and 13608 (at rensup). The feasible S-shaped structure for hot and cold water supply lines.
BUY WITH CONFIDENCE - These are carefully packed separately to avoid any damage during the transition. We offer you great value products for your money and a perfect way to spend wisely.
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
BATHTUB ADJUSTABLE SWING ARM WALL MOUNT SUPPLY LINE COUPLER PAIR
- Constructed with solid brass material and polished with a chrome finish to double its life
- The arm coupler is sold in pair
- Adjust center to center from 2 1/4 in. to 11 in.
- Male thread to supply is a standard 1/2 in
- Male thread to faucet is a standard 3/4 in.
- Includes coupler pair, rubber gasket, washer and 2 inch flange.
- Feasible S-shaped structure for hot and cold water supply lines.
NOTE: For inside tub wall installation ONLY.
BUILT WITH LOVE
Renovators Supply Manufacturing provides a variety of waterfall faucet replacement glass plates for you to play with. It is carefully wrapped and packed separately to avoid any damage during the transition. We offer you great value products for your money and a perfect way to spend wisely.
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 3.50 Inches | 2.00 Inches | 4.00 Inches |
| Size | Small |
|---|---|
| Pattern | None |
| Room | Bathroom |
| Theme | Convenient Conversions |
| Design | None |
| Material | Brass & Chrome |
| Finish | Chrome Plate |
| Coupler height | 4'' 102mm |
| Coupler width | 2'' 51mm |
| Coupler projection | Overall 3 1/2 inch |
| Flange dia. | 1'' 25mm |
| Adjustable on center | 2 1/4 inch to 11 inch on center |
| Swing Arm Adjustable | Yes adjustable on center |
| Male thread to supply | standard 1/2 inch |
| Male thread to faucet | standard 3/4 inch |
|---|---|
| Thread projection | 1.5'' 1 1/2'' 38mm |
| Application | Inside Tub Wall Only |
| Shape | Tube |
| Color | Brass / Chrome |
| Type | Supply Line |
| Style | Part |
| NumberOfHandles | 2 |
| Design | Smooth |
| Manufacturer | Renovators Supply |
| UPC | 096962338329 |
| EAN | 0096962338329 |
| Weight | 1 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
Kae Done
October 3, 2021
There were pinholes in the part
There were 3 little pinholes in the part, i had to get marine epoxy to fix it, and i still have a drip. That being said, I am not going to order a replacement because it took forever to get my faucet put in, and I am not dealing with it anymore.
John J Poetker
December 4, 2019
quality excellent
chrome plated swing arms just what the doctor order to solve a problem of mounting standard faucets in a non-standard cast iron tub. worked great.
Brian T Moate
August 23, 2017
Five Stars
worked great for our claw foot tub replacement faucet
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.