$277.99
$347.49EACH (Web Sale Price - Online Only)
MATERIAL - Our compact space saving Portsmouth Corner wall mount sink is built using heavy-duty Grade A Ceramic. Exclusive glossy porcelain coating makes it scratch and stain resistant, adding to its longevity and durability.
DIMENSIONS - Sink Width = 22 In., height = 7 In., Along the wall = 15.5 In., Projection = 21.5 In., Inner Bowl side to side Width =11.5 In, Inner depth = 6.12 In., Backsplash Height = 1 In., Faucet = 4 In. Centerset, Drain = 1.75 In.
LAVATORY SINK COMBO INCLUDES - It features a round overflow hole and backsplash rim to avoid water damage, Rose Gold plated brass centerset faucet and supply lines, mounting brackets and upgraded Pop Up Sink Drain.
WALL HUNG CORNER SINK - Skillfully designed traditional floating corner sink is sure to add style and beauty to your place without occupying much space - Perfect for your small bathroom, half bathroom or for kid's washroom.
BUY WITH CONFIDENCE - The Renovators Logo assures trust and authenticity. These are carefully packed to avoid any damage during the transition.
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
PORTSMOUTH - WHITE CORNER WALL MOUNTED BATHROOM VESSEL SINK
This is a 22-inch wide bathroom corner sink designed to enlighten your bathroom and fit in small corner spaces serving the purpose just right. Heavy-duty ceramic built, porcelain-coated glazed design, wall mount installation, and scratch-resistant covering - this floating bathroom sink is all set to fit right in with your home.
FEATURES
- Exclusively designed for Space Saving Compact areas
- Constructed from heavy duty porcelain for durability and easy cleanup
- Reno-Gloss finish protects sink from scratches and stains
- Authentic Renovator's Supply logo guarantees better quality than the knockoffs
SPECIFICATIONS
- Sink: 22 In W x 21.5 In Proj. x 7 In H
- Inner Bowl: 11.5 In W x 11 In. Proj. x 6.12 In. Depth
- Length Along the wall: 15.5 In
- Color: White
- Faucet: 4 In. Centerset
ITEMS INCLUDED
- Rose Gold Plated Solid Brass 4 Inches Centerset Faucet with Supply lines
- Rose Gold Plated Brass Pop Up Drain
- Sink Mounting Bracket
CORNER WALL HUNG SINK INSTALLATION GUIDE
If you have previous experience with wall-mounted corner sink accessories, then it shouldn't be a problem for you. On the other hand, in case you are unfamiliar with this kind of installation, we highly recommend that you hire a professional to do the job for you to avoid any incontinence. Properly mark for brackets after measuring sink on walls, Drill Holes and secure brackets carefully and slip in the sink. Secure sink to the wall with silicone caulk and you are done! Highly Recommended Do Not Hang on Drywall!
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 21.50 Inches | 22.00 Inches | 7.00 Inches |
| General Warranty | 1 Year limited warranty |
|---|---|
| Weight | 26.5 lbs |
| Depth In Inches | 6.125 |
| Includes Hardware | Yes |
| Sink Material | Porcelain |
| Ada Compliant | No |
| Assembly Required | No |
| Bbh Color Family | White |
| Bbh Shape | Semi-circle |
| Number Of Sink Faucet Holes | 3 |
| Sink And Faucet Set | No |
| Sink Drain Location | Center |
| Items Required For Assembly | Level, Drill, Screwdriver, Silicone Caulk |
| Package Contents | Sink Basin, Mounting Hardware |
| Collection Name - Open Text | Portsmouth |
| Colormap | White |
| Numberofbasins | 1 |
| Numberofholes | 6 |
| Pattern | None |
| Room | Bathroom |
| Theme | Space-Saving |
| Type | Wall Mount Sink |
| Design | small corner wall mount sink |
| Material | Porcelain |
| Finish | Gloss |
| Overall Height | 7'' 178mm |
| Overall Width | 22'' 559mm |
| Projection From Middle Corner | 21.5 |
|---|---|
| Length Along Wall | 15.5'' 15 1/2'' 394mm |
| Inside Depth Of Bowl (top To Bottom) | 6.125'' 6 1/8'' 156mm |
| Inside Width Of Bowl (left To Right) | 11.5'' 11 1/2'' 292mm |
| Inside Width Of Bowl (front To Back) | 11'' 279mm |
| Backsplash Height | 1'' 25mm |
| Mount Type | CORNER WALL MOUNT |
| Mounting Hardware | BRACKETS INCLUDED |
| Accepts Faucet | 4 IN. CENTER SET |
| Faucet Included | SOLD SEPARATELY |
| Bathroom Faucet Drain Type | 1-3/4 Inch (Not Included) |
| Overflow Hole | Yes |
| Renovator's Logo Featured | Yes, Authentic Logo Featured |
| Color | WHITE |
| Installationmethod | Wallmount |
| Numberofhandles | N/A |
| Shape | Corner |
| Style | Corner Wall Mount Sink |
| Powersource | N/A |
| Sink Type | Bathroom |
| Mounting | Wallmount |
| Spread (faucet) | 4 in. Centerset |
| Isoverflow | yes |
| UPC | 096962344573 |
| EAN | 0096962344573 |
| Weight | 20.9 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
You have not written any reviews about this product
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.