$176.99
$221.24EACH (Web Sale Price - Online Only)
MATERIAL - Cloakroom Petite small wall mount sink is built with heavy-duty White Grade A Vitreous China for strength. It is coated with exclusive RENO-GLOSS scratch and stain resistant finish. Sink measures 9 In. H X 19 In. W X 14.75 In. Proj.
WALL MOUNTED VESSEL SINK - These ADA and ASME Compliant 19 inches wide white compact space-saving sink is perfect for small bathrooms. Sink accepts 4 inches Centerset Faucet. The faucet and drain is sold separately.
LAVATORY SINK- Tiny wall mount sink features a concealed round overflow to avoid water damage. This wall mount sink comes with our logo of trust and authenticity.
HIGH BACKSPLASH - The 1-7/8 Inch tall backsplash protects walls from water stains. Its durable and easy clean - Pretty and Practical Porcelain Sinks!
EASY INSTALLATION - It includes Brackets for an easy installation. We highly recommend to fasten Brackets to Studs. Install within minutes and have it securely mounted on your wall.
For assembly instruction,
Please Click here"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
CLOAKROOM - 19" W WHITE FLOATING WALL MOUNTED BATHROOM VESSEL SINK
Cloakroom Petite is a small wall hung bathroom sink designed to fit in small spaces serving the purpose just right. With its heavy-duty ceramic built, porcelain-coated glazed design, bracket installation, and scratch-resistant covering - this floating bathroom sink is all set to fit right in with your home.
FEATURES
SPECIFICATIONS
WALL HUNG SINK INSTALLATION GUIDE
If you have previous experience with wall-mounted vessel sink accessories, then it shouldn't be a problem for you. In case you are unfamiliar with this kind of installation, we recommend that you hire a professional. The package includes mounting hardware.
COME GET YOURS NOW!
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 14.75 Inches | 19.00 Inches | 9.00 Inches |
| Sink Shape | Rectangle |
|---|---|
| Number of Faucet Holes | 3-Hole |
| Custom Bundle | No |
| Faucet Hole Spacing | 4 in Centerset |
| Sink Length | 14.75'' |
| Inner Bowl Front to Back Length | 8.875" |
| Modified Item | No |
| Inner Bowl Side to Side Width | 15.25" |
| Overflow Drain | No |
| Hardware Included | Sink and Bracket |
| Item Height | 9'' |
| Item Width | 19'' |
| Room | Bathroom |
| Type | Vessel Sink,Wall Mount Sink |
| Spread (faucet) | 4 in. Centerset |
| IsOverflow | yes |
| Design | small wall mount sink |
| Basin Bowl Interior Depth | 5.75" |
| Installation Method | Wall Mount |
|---|---|
| Mounting | Wall Mount |
| Sink Type | Bathroom |
| Material | Porcelain |
| Finish | Gloss |
| Height Overall | 9'' 229mm |
| Width Overall | 19'' 483mm |
| Projection From Wall | 14.75'' 14 3/4'' 375mm |
| Width of Bowl Inside (left to right) | 15.25'' 15 1/4'' 387mm |
| Width of bowl Inside (front to back) | 8.875'' 8 7/8'' 225mm |
| Overflow Hole | Yes |
| Color | White |
| Size | Small |
| Style | Vintage |
| UPC | 096962406110 |
| EAN | 0096962406110 |
| Weight | 20.63 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Frequently bought together
Faucets
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
Shaq
August 19, 2025
Looks good and lots room to keep water in.
Beautiful design thick in areas of bolts and drain. Well made. Looks great for a small sink has a grand appearance.
DdubD
May 3, 2025
4.0 out of 5 starsGreat for a small bathroom
Perfect for my very small half bath. First sink had an leak from the basin but when I contacted the manufacturer directly they promptly sent me a replacement. I do wish the the white porcelain covered the entire bottom of the sink as well but I’m likely the only person that will be getting under it enough to notice.
JP
March 27, 2025
Nice little sink
The sink looks great and works well in my small half-bath, just be aware that the sink is very small. It's not possible to wash your face, for example, without splashing water on the floor. It's barely sufficient for handwashing. Unless your space is extremely small, you may want something with a larger bowl.
AM
March 25, 2025
Great Small Sink
Perfect for my small powder room but not too small so it splashes all over! Very happy with my purchase.
Jenna
February 21, 2023
Looks great and fits well in smaller space
The sink fits perfectly in our bathroom. There isn't much space between toilet and sink to get out of shower so the smaller depth helped a lot to get out of shower comfortably. The drain hole is wider than average sink so keep that in mind when buying a faucet set. The gap between the mounting point is about 10 to 10.5 inches apart if you need to consider where your wall studs are and if you need to get the best dry wall mounts. It was super easy to install and it does sit flat on top of the wall cabinet I found that fit perfectly. The bottom of the base is about 8 inches in depth and the top of the sink is closer to 11 inches in depth. The wall cabinet I found that is in the picture is 8 inch depth so it was perfect for extra storage to put underneath this sink. I am very happy with my purchase. Just be mindful of the drain plug when buying faucets, bigger than average.
Matt
May 3, 2019
Perfect for small bathrooms.
This was perfect for a renovation of my small bathroom in a rental home. There was a square sink that jutted out way too far into the walk space and this sink with rounded edges was perfect. The sink appears to be of higher quality than I was expecting for the price I paid. Installation wasn't too bad since it was replacing an existing wall mounted sink and had studs already to bolt sink into. Coupled with a modern faucet and a pop up drain and this bath sink brought a good modern look to a very outdated bathroom. Very happy with this purchase. The sink arrived very well packaged and protected in styrofoam (mine had the little styrofoam beads everywhere so maybe open outside).
Dean Carter
March 14, 2018
Mounting was not adiquite
Product was to heavy it riped out of the wall
Joan I Burns
January 13, 2018
Works perfect in my small bathroom where all we do is ...
Works perfect in my small bathroom where all we do is wash our hands or brush our teeth. Good quality.
Amazon Customer
January 10, 2018
Five Stars
beautiful little sink for our small bathroom - nice quality
Mareth
December 12, 2017
Cute little sink
Works for a very small bathroom and great for kids. Our 1/2 bath is about 12 sq ft so we needed a tiny sink for our renovation this past summer. I call it our drinking fountain sink. Easy for the kids to access. We created a niche above it since there's very little room for a soap dispenser. Wish there was a little cabinet underneath but due to toilet accessibility we couldn't have one. Maybe one day I'll sew a little curtain and attach it underneath the sink. Definitely go for a low height faucet because a large one wouldn't look good with how tiny the sink is. Plumber had some difficulty installing the faucet as there isn't much room to work. We did put a board behind the wall during the renovation and then screwed into that to secure it to the wall. Well made and good product overall.
Kyle D.
August 28, 2016
3.0 out of 5 starsGreat style & size
Great style & size, BUT the underneath is NOT glazed white like the rest of the sink and the glaze has drips and splatter marks belly side/underneath with a greenish colored belly. For an exposed wall mount which this is, it's an eye sore that I'm trying to figured out a solution for...
James A. Brown
April 27, 2016
Five Stars
Better than expected. Arrived in perfect condition. Easily installed.
Didn't get the right answer you were looking for
Ans
This sink accepts 4" centerset faucets. Please find the link to view our available centerset faucets - https://www.rensup.com/bathroom/centerset-faucets
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.