$62.99
$78.74EACH (Web Sale Price - Online Only)
Only 3 left in stock, Make it yours
DURABLE MATERIAL - The Swan shaped ornate door knockers are constructed of high quality solid cast brass. Tarnish resistant Antique Brass finish protects the knockers from weather elements.
DIMENSIONS - Height = 7 In., Width = 3.88 In., Boring = 4.5 Inches, Projection = 2.5 Inches, Mounting Screws = Included, Fits Maximum Door Thickness = 2.5 Inches.
GREAT FIRST IMPRESSION - Own these durable and low maintenance bird style detailed entrance door knockers to make a serene first impression.
EASY INSTALLATION - These unique entry door knockers are strong, elegant and very easy to maintain. Secure easy installation thread bolts (Two 3 inch long bolts and nuts included) all the way through the door and you are done!
BUY WITH CONFIDENCE - We offer you great value products for your money and a perfect way to spend wisely. Upscale your entrance with this beautifully designed Swan style brass door knocker.
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
ANTIQUE BRASS PLATED SOLID BRASS SWAN SHAPED DOOR KNOCKER
Find door knockers now in a variety of designs and finish that match everyone's style. Step-up your curb appeal and add value to your home entrance with the finishing touch of a door knocker. This door knocker made of 100% solid cast brass is definitely a knock out. Make A STATEMENT! Outdoor Home Accents, To make your Entry Way Front Door "Pop".
FEATURES
SATISFACTION GUARANTEE
Renovators Supply Manufacturing offers you great value products for your money and a perfect way to spend wisely. In case of remorse, you can return it in 30 days at your shipping cost.
One-year warranty with photo proof of damage.
Functional And Graceful - LET THE KNOCKING GUESTS BE HEARD!
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 2.50 Inches | 3.88 Inches | 7.00 Inches |
| Material | Brass |
|---|---|
| Finish | Antique Brass |
| Height | 7'' 178mm |
| Width | 3.875'' 3 7/8'' 98mm |
| Projection | 2.5'' 2 1/2'' 64mm |
| Strike Height | 6.25'' 6 1/4'' 159mm |
| Strike Width | 3.875'' 3 7/8'' 98mm |
| Maximum Door Thickness | 2 1/2 in. max door thickness |
| Bolts included | Yes, two 3 in. bolts & nuts |
| Boring top hole to strike hole | 4.5625'' 4 9/16'' 116mm |
| Color | Antique Brass |
| Style | Victorian |
|---|---|
| InstallationMethod | Bolts Through Door |
| Design | Carved |
| Room | Entryway |
| Pattern | Carved |
| recipient | unisex_adults |
| etsy_style | Victorian |
| materials | Brass |
| UPC | 096962370923 |
| EAN | 0096962370923 |
| Weight | 3 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
Amazon Customer
August 26, 2022
4.0 out of 5 starsBeautiful screws are to long need 2 inch screws
Need 2 inch screws
Cristine Conway
March 22, 2020
LOVE LOVE LOVE
Absolutely LOVE this!! Looks amazing on my new front door!
JosephJay
October 8, 2018
Beautiful
Beautiful piece
Amazon Customer
July 26, 2016
Five Stars
Beautiful. Looks wonderful on my door!
gunnie hunnie
December 26, 2013
Door Knockers Antique Brass, Hand Door Knocker Antique Brass 4 H x 1 15/16...
LOVE THIS LITTLE TINY Door Knockers Antique Brass, Hand Door Knocker Antique Brass 4 H x 1 15/16......Price shocked me but I still LOVE it...Fast seller and shipper...
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.