$55.99
$69.99EACH (Web Sale Price - Online Only)
Only 6 left in stock, Make it yours
Door Knockers that make a great first impression. Obtain your Door Knockers here today.
Brass Door Knocker. Step-up your curb appeal & make your entrance a knockout! 4 H x 1 15/16 W.
Tarnish resistant lacquer keeps its shine
Low - maintenance hardware
100% HEAVY cast brass
Functional & graceful let knocking guests be heard!
Elegant design adds a personal touch to your home
Secure installation thread bolts through door
Installs with ease mounting hardware included
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
Hand Door Knocker. Knock, knock! Once a sign of their homeowner’s profession, doorknockers now come in a variety of designs & finishes for everyone’s style. Step-up your curb appeal & add value to your home with finishing touches like a knocker. Made of 100% solid brass these knockers are a knock out! Polished & lacquered to prevent tarnishing this knocker is both beautiful & functional. Easy installation, thread bolts through the door for secure mounting. Mounting hardware included. Measures: 4 in. H x 1 15/16 in. W.
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 2.00 Inches | 1.94 Inches | 4.00 Inches |
| Material | Brass |
|---|---|
| Finish | Bright Brass |
| Height | 4'' 102mm |
| Width | 1.937'' 1 15/16'' 49mm |
| Strike Height | 1.5'' 1 1/2'' 38mm |
| Strike Width | 2'' 51mm |
| Overall Projection | 2'' 51mm |
| Maximum Door Thickness | 2 1/4 in. max. door thickness |
| Bolts included | Two 2 3/4 in. bolts and nuts |
| Color | Brass |
| Style | Victorian |
| InstallationMethod | Bolts Through Door |
|---|---|
| Design | Polished |
| Room | Entryway |
| Pattern | Polished |
| recipient | unisex_adults |
| etsy_style | Victorian |
| materials | Brass |
| UPC | 096962370879 |
| EAN | 0096962370879 |
| Weight | 1.05 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
GG
November 11, 2023
Great door knocker! It’s heavy, sturdy, and looks nice.
We use this on the door going from the garage into the house. Sometimes the door locks and now if someone gets locked, out we can hear them knocking. Very handy!!
Nancy V. Medeiros
June 30, 2022
Looks great!
Easy to install. Sturdy and looks great. Awesome sound!
mohammad
August 19, 2017
Five Stars
love it very fast shipping
Rafy
January 1, 2017
Five Stars
it's good one,I like it.
Karen R.
November 3, 2016
3.0 out of 5 starsCan't fit it in my door knob space and cannot ...
Can't fit it in my door knob space and cannot adjust the screw to secure it. Otherwise, it is small and cute.
Pippi
January 8, 2016
Very Nice!
Just the right touch for my Victorian entry!
gunnie hunnie
December 26, 2013
Door Knockers Antique Brass, Hand Door Knocker Antique Brass 4 H x 1 15/16...
LOVE THIS LITTLE TINY Door Knockers Antique Brass, Hand Door Knocker Antique Brass 4 H x 1 15/16......Price shocked me but I still LOVE it...Fast seller and shipper...
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.