$74.99
$93.74EACH (Web Sale Price - Online Only)
MATERIAL - Our unique beautiful black Butterfly Flush Cabinet Door Hinges are manufactured of superior Wrought iron material. Our exclusive rust resistant black powder coating finish makes it apt for indoor and outdoor use and protects it for years to come - Imparts a Period Look and Feel. Pack Of 6
DIMENSIONS - Total Hinge Length - 2.75 Inches, Total Hinge Width - 1.75 inches, Screw Holes - 8. These include complete mounting screws for a hassle free easy installation process. Recommended 3 hinges per door.
COLONIAL H HINGES - This antique design cabinet door Snake or Butterfly Ornate hinge adds an aesthetic timeless charm to your home. Flush mount hinges are recommended for cabinet doors having a flush flat surfaces. These outstanding hinges crafted wrought iron looks beautiful on cabinet doors, armoires, and gates.
FREE MOUNTING HARDWARE - The package includes free complementing screws with this classic black Dresser Hinges for cabinet doors and gates. This can be mounted on a wide range of applications like Kitchen cabinets, wardrobe, wooden doors, hutches, outdoor gates, sheds, window, playhouse, farmhouse, animal shelter etc.
BUY WITH CONFIDENCE - Our exclusive black powder coat finish is designed to protect the item for many years to come. We provide 100 % satisfaction guarantee for 30 days with no fee with our beautiful Black Wrought Iron Hinges.
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
ANTIQUE ORNATE BLACK WROUGHT IRON CABINET BUTTERFLY HINGES
Affordably upgrade or reclaim your home, farmhouse or office furniture like cabinets, wardrobe, chest, Kitchen cupboards, doors or gates using these butterfly or snake door hinges. These antique ornate black hinges crafted of high quality wrought iron material are suitable for all of your flush surface applications.
FEATURES
SPECIFICATIONS
FREE MOUNTING HARDWARE
Package includes 8 free complementing Screws with traditional black wrought iron door Butterfly or Snake Strap hinges.
100% SATISFACTION GUARANTEE
These are carefully wrapped to avoid any scratches in the transit process. Renovators Supply Manufacturing offers you great value products for your money and a perfect way to spend wisely.
PACK INFO
- Pack Of 6
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 1.00 Inches | 1.75 Inches | 2.75 Inches |
| Color | black |
|---|---|
| Material | Wrought Iron |
| Finish | RSF |
| Height | 2.75'' 2 3/4'' 70mm |
| Width | 1.75'' 1 3/4'' 44mm |
| Offset | Flush |
| Diameter of Barrel | .375'' 3/8'' 10mm |
| Barrel Length | 1'' 25mm |
| Thickness of Hinge | .375'' 3/8'' 10mm |
| Screws included | yes |
| Removable Hinge | No |
| Shape | Square |
| Style | Antique |
|---|---|
| InstallationMethod | Screwed |
| Design | Textured |
| Room | Entryway |
| Pattern | Butterfly Shape |
| Theme | Simple Butterfly Shape |
| Type | Butterfly Hinges |
| NumberOfHandles | None |
| Mounting | Door |
| UPC | 096962414214 |
| EAN | 0096962414214 |
| Weight | 0.98 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
Charles Anderson
January 3, 2021
Five Stars
Just what I was looking for.
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.