$125.99
$157.49EACH (Web Sale Price - Online Only)
Wrought iron Hinge PAIR, 3/8" Offset, Pack of 6
Remodel cabinets easily and affordably
Beautiful and sturdy wrought iron hinge
Exclusive RSF protective finish
Luxurious black finish adds Old Colonial feel
Includes RIGHT and LEFT hinge
Includes slotted pyramid head screws intended for indoor use
Measures 3 1/2 inch H 3/8" Offset
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
(6) pieces Wrought Iron Hinge. Wrought iron is popular on kitchen cabinet doors. A fabulous detail for a modern sleek look or for that Old Colonial charm. Affordably reclaim old cabinet doors. Our exclusive RSF coating protects this product for years to come. Sold as a PAIR, includes left and right hinge. Includes slotted pyramid head screws intended for indoor use. Measures 3 1/2 in. H 3/8" Offset. Pack of 6.
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 2.00 Inches | 3.88 Inches | 3.50 Inches |
| Material | Wrought Iron |
|---|---|
| Finish | RSF |
| Height | 3.5'' 3 1/2'' 89mm |
| Overall Width with L | 3.875'' 3 7/8'' 98mm |
| Width of L only | 2.5'' 2 1/2'' 64mm |
| Flush | Flush |
| Diameter of Barrel | .375'' 3/8'' 10mm |
| Barrel Length | 2'' 51mm |
| Thickness of Hinge | .125'' 1/8'' 3mm |
| Screws included | Yes |
| Pair | LEFT and RIGHT hinge PAIR |
| Shape | Square |
| Color | Black |
|---|---|
| Size | Small |
| Style | Antique |
| InstallationMethod | Screwed |
| Design | Textured |
| Room | Kitchen |
| recipient | unisex_adults |
| etsy_style | Antique |
| materials | Wrought Iron |
| UPC | 671839628064 |
| EAN | 0671839628064 |
| Weight | 0.65 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
H. Clark Dean
April 18, 2018
We ordered these hinges to match 3" ones we already ...
We ordered these hinges to match 3" ones we already have on our kitchen cabinets, even thought those are just 3'' high. Our cabinet maker has not yet installed them.
Gregg Schilling
September 3, 2016
Three Stars
Not what I wanted but made due
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.