$99.99
$124.99EACH (Web Sale Price - Online Only)
Only 2 left in stock, Make it yours
Made of Porcelain. The traditional cabinet pulls are an ideal way to beautify an entire room. Make cabinet hardware a part of your home décor today. Pack Of 10
Designed for soft, smooth touch with High-Quality Porcelain. A mounting Screw is included for hassle-free establishment.
This Crazed cabinet knob Dimension 0.75 x 0.75 x 0.75 inches and weight 0.02 Pounds.
Perfect addition to any cabinet, dresser drawer, kitchen, cupboard, furniture, bathroom and much more.
Our drawer knob made with porcelain that is resistant to scratches, peeling, UV rays, rust, and cracking.Easy to Install.
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
Grayish Porcelain Crazed Cabinet Knob
As it's made with solid Porcelain and colored in grey.
The knobs are in round shape with a colonial style which is an ideal way to beautify your room.
The Grayish Porcelain Crazed Cabinet Knobs have a clean and timeless look that works with farmhouse, vintage, traditional and transitional styles.
APPLICATION: -
There are many different uses for cabinet knobs.
These are required in kitchen cabinets and drawers, pantries, dressers, and many other small storage areas in your home.
FEATURES: -
SPECIFICATIONS: -
Color: Grey, White
Material: Porcelain
Dimensions: 0.75 x 0.75 x 0.75 inches
Weight: 0.32 ounces
INSTALLATION METHOD:- Easy to install. Hardware needed.
SATISFACTION GUARANTEE: -
Renovators Supply offers you great value products for your money and a perfect way to spend wisely. Buyer’s Remorse Up to 30 days shipping at buyer’s expense.
One-year warranty with photo proof of damage.
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 0.75 Inches | 0.75 Inches | 0.75 Inches |
| Material | Porcelain |
|---|---|
| Finish | Glazed |
| Diameter of Knob | .75'' 3/4'' 19mm |
| Projection | .75'' 3/4'' 19mm |
| Diameter Backplate | .625'' 5/8'' 16mm |
| Length of Screw | 1'' 25mm |
| Color | Grey, White |
| Shape | Round |
| Style | Vintage |
| InstallationMethod | Screwed |
| Design | Crazed |
|---|---|
| Room | Kitchen |
| Pattern | Crazed |
| recipient | unisex_adults |
| etsy_style | Vintage |
| materials | Porcelain |
| UPC | 096962413026 |
| EAN | 0096962413026 |
| Weight | 0.6 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
David
February 4, 2015
3.0 out of 5 starsVERY small
Way smaller than I wanted. I put them on a dresser but had to take them off because the scale was way too small. Don't really know what you could use them on?
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.