$73.99
$92.49EACH (Web Sale Price - Online Only)
The Drawer pulls are made long-lasting, modern technique, painted with good looking & fine touch. Pack Of 5
Assuring you for the Cabinet Hardware to perfectly fit with your Doors, Drawers, Kitchen, living room, waiting room & Offices.
The brass circle is painted. It has a 15/16-inch projection and 3/4 in. back-plate diameter.
They are sturdy and extremely easy to install, all essential mounting hardware included for an effortless installation.
Will get the Cabinet pulls nicely packed. If you find any quality problem, we will send a replacement for you. Our efficient services will bring the perfect shopping experience for your next project with our Cabinet Hardware tools.
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
INTRODUCTION
Solid Brass Cabinet Knob
The doorknob can not only make the use of the door more convenient but also improve the beauty of the door which can coordinate well with modern or vintage decorations. This elegant black and brass knob handle is enamel over brass. The brass circle is painted. Renovators Supply Manufacturing focus on high quality reasonable priced antique reproduction products with a touch of modern style and feel.
FEATURES
- Durable solid brass construction.
- 15/16-in projection.
- 3/4-in backplate diameter.
APPLICATION
The cabinet pulls and knobs can be used on furniture, kitchen, closet, cabinet, cupboard, desk drawer, dresser, wardrobe or bookcase.
SPECIFICATIONS
-Color:Black
- Material: Solid Brass
- Finish Type:Painted
- Handle Type: Knob
- Shape:Round
- Dimensions:0.94 x 1 x 1 in
EASY TO INSTALL
Mark the position where you want to install on the board and drill a hole, then pass through the screw from the back of the board and thread tight to the knob.
SATISFACTION GUARANTEE
Renovators Supply Manufacturing offers you great value products for your money and a perfect way to spend wisely. Buyer’s Remorse Up to 30 days shipping at buyer’s expense. One-year warranty with photo proof of damage.
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 0.94 Inches | 1.00 Inches | 1.00 Inches |
| Material | Solid Brass |
|---|---|
| Finish | Enamel |
| Diameter of Knob | 1'' 25mm |
| Projection | .9375'' 15/16'' 24mm |
| Diameter Backplate | .75'' 3/4'' 19mm |
| Length of Screw | 1'' 25mm |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Style | Vintage |
| NumberOfHandles | 1 |
| InstallationMethod | Screwed |
|---|---|
| Design | Single Stripe |
| Room | Kitchen |
| Pattern | Single Stripe |
| recipient | unisex_adults |
| etsy_style | Vintage |
| materials | Solid Brass |
| UPC | 671839622659 |
| EAN | 0671839622659 |
| Weight | 8 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
David
February 4, 2015
3.0 out of 5 starsVERY small
Way smaller than I wanted. I put them on a dresser but had to take them off because the scale was way too small. Don't really know what you could use them on?
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.