$48.99
$61.24EACH (Web Sale Price - Online Only)
DURABLE MATERIAL - These Authentic Birdcage shaped ornate door knockers are constructed of high quality solid cast iron. Black rust resistant finish protects the gate knockers from rust and doubles its life.
DIMENSIONS - Height = 10 In., Width = 1.65 In., Projection = 2.25 Inches, Vertical Boring = 7.5 Inches, Bail Height = 6.75 Inches, Mounting Screws = Included.
GREAT FIRST IMPRESSION - Own these durable and low maintenance entrance door iron knockers to make a great first impression.
EASY INSTALLATION - Unique Victorian period Birdcage style entry door knockers are strong, elegant and very easy to maintain. Secure easy installation thread bolts (Two 1 inch long bolts included) all the way through the door and you are done!
BUY WITH CONFIDENCE - We offer you great value products for your money and a perfect way to spend wisely. Upscale your entrance with this beautifully designed black RSF coated Cast Iron door knocker.
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
BLACK CAST IRON DECORATIVE BIRDCAGE SHAPED DOOR KNOCKER
Find door knockers now in a variety of designs and finish that match everyone's style. Step-up your curb appeal and add value to your home entrance with the finishing touch of a door knocker. This black door knocker made of 100% solid cast iron is definitely a knock out. Make A STATEMENT! Outdoor Home Accents, To make your Entry Way Front Door "Pop".
FEATURES
SATISFACTION GUARANTEE
Renovators Supply Manufacturing offers you great value products for your money and a perfect way to spend wisely. In case of remorse, you can return it in 30 days at your shipping cost.
One-year warranty with photo proof of damage.
Functional And Graceful - LET THE KNOCKING GUESTS BE HEARD!
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 2.25 Inches | 1.63 Inches | 10.00 Inches |
| Material | Cast Iron |
|---|---|
| Finish | RSF |
| Height | 10'' 254mm |
| Width | 1.625'' 1 5/8'' 41mm |
| Projection | 2.25'' 2 1/4'' 57mm |
| Backplate Height | 10'' 254mm |
| Backplate Width | 1.625'' 1 5/8'' 41mm |
| Strike Diameter | .625'' 5/8'' 16mm |
| Strike Projection | .25'' 1/4'' 6mm |
| Bail height | 6.75'' 6 3/4'' 171mm |
| Bail Width | 1'' 25mm |
| Bail Projection | 2.25'' 2 1/4'' 57mm |
| Maximum Door Thickness | Screws into any door thicket than 1 in. |
| Bolts included | Two, 1 in. screws |
| Boring top 2 screw holes | 7.5'' 7 1/2'' 191mm |
|---|---|
| Color | Black |
| Style | Birdcage |
| InstallationMethod | Bolts Through Door |
| Design | Birdcage |
| Room | Entryway |
| Pattern | Birdcage |
| recipient | unisex_adults |
| etsy_style | Birdcage |
| materials | Cast Iron |
| UPC | 096962360641 |
| EAN | 0096962360641 |
| Weight | 1.13 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
Don
February 20, 2025
Easy mounting. Much louder inside than outside (of course).
Goes well with medieval door. Is much louder from inside than it sounds from outside. Easily heard across the far rooms. Mounting very easy.
Jenn Jenn
December 16, 2024
fabulous
this knocker is heavy duty and I was able to install it in a very small (not wide) space and it's perfect.
B. pogue
November 9, 2023
4.0 out of 5 starsMounting screws
Need better quality screws, other wise it’s worth the price.
KathyMadeira
September 24, 2023
Philip Norsworthy
October 3, 2021
Great item.
This door knocker is exactly as described and was easy to install.
Rickey B
October 18, 2020
Not heavy metal, but it is nice looking
This came with screws with is nice!(others do not) We have not installed it yet, but it is nice looking and will knock well enough. I wished it was a more heavy metal, but I have tested it by holding it in place and it will work for our front door and look nice too.
William In N.Y.
July 5, 2018
Love the new knocker !
Determined to not drill holes in my front door. Selected cast iron unit with flat back plate. Attached with industrial strength Velcro. Solid and simple...elegant and loud .
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.