$39.99
$49.99EACH (Web Sale Price - Online Only)
Door Knockers that make a great first impression. Pick out your Door Knockers here today.
Chrome Door Knocker. Step-up your curb appeal & make your entrance a knockout! 7 3/4H x 2 1/4W
Tarnish resistant chrome stays shinny
Low - maintenance hardware
100% HEAVY cast brass with chrome-plating
Functional & graceful let knocking guests be heard!
Elegant design adds a personal touch to your home
Secure installation thread bolts through door
Installs with ease mounting hardware included
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
Chrome Door Knocker. Knock, knock! Once a sign of their homeowner’s profession, doorknockers now come in a variety of designs & finishes for everyone’s style. Step-up your curb appeal & add value to your home with finishing touches like a knocker. Made of 100% solid brass with tarnish-resistant chrome-plating make this knocker a knock out! Easy installation, thread bolts through the door for secure mounting. Mounting hardware included. Measures: 7 3/4 in. H x 2 1/4 in. W.
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 1.25 Inches | 2.25 Inches | 7.75 Inches |
| Material | Brass |
|---|---|
| Finish | Chrome |
| Height | 7.75'' 7 3/4'' 197mm |
| Width | 2.25'' 2 1/4'' 57mm |
| Backplate Height | 6.875'' 6 7/8'' 175mm |
| Backplate Width | 1.625'' 1 5/8'' 41mm |
| Bail height | 7'' 178mm |
| Bail Width | 1.75'' 1 3/4'' 44mm |
| Overall Projection | 1.25'' 1 1/4'' 32mm |
| Maximum Door Thickness | 2 1/2 in. max. door thickness |
| Bolts included | Two 3 inch bolts and nuts |
| Cut bolt to desired length | Yes |
| Boring | 5.125'' 5 1/8'' 130mm |
| Color | Chrome |
|---|---|
| Style | Vintage |
| InstallationMethod | Bolts Through Door |
| Design | Smooth |
| Room | Entryway |
| Pattern | Smooth |
| recipient | unisex_adults |
| etsy_style | Vintage |
| materials | Brass |
| UPC | 096962370794 |
| EAN | 0096962370794 |
| Weight | 1 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
Tonya
January 3, 2021
Beautiful against our dark gray door
Beautiful against our dark gray door, not too big and not too small just right. I feel like it's a signature on our home, we love dogs!
Roshelle Krivorot
January 3, 2021
So cutr
Love it. So cute
russ broman
January 3, 2021
nice knocker
Great dog themed knocker. Prompt service with follow-up on their part.
Josh
March 22, 2020
Nice product
The photo shows the horse in a black chrome. However the piece arrived in chrome silver. I do like the craftsmanship. However please note this in the future. Thanks
James Talmadge
July 24, 2017
Perfect gift
Great, it went with my aunt's outside decor, she loved it. thanks alot. A lot of ppl do not have door knockers, they look very nice.
Geno
November 24, 2016
Good and could have been great.
The knocker would get 5 stars but the chrome on the backing plate has a 5mm patch where it doesn't look the same as the rest. It wasn't bad enough to return the knocker but it keeps it from being 5 stars. The pivot area was also not finished very well prior to being chromed. It has some deep scratches from grinding that were chromed over. Still attractive and nobody walking up to the front door will ever notice them.
Brenda
May 1, 2016
Great design
I am very pleased with the design of this door knocker. I gave it 4 stars instead of 5 because it arrived with some scratches. I had to go to the local hardware store to have the rods (which go through the door) cut, as they were too long for my front door. Very easy to fix and it fits perfect now. I think this is a nice addition to our front door. I would buy from this company again. I had a hard time choosing which one I wanted -- there are several great options.
LockedforEditing
September 21, 2013
cute but some issues
this is a cute door knocker, it's small but has character. Overall it's OK. Two issues that make it expensive for what you get. First, the interior screw caps make this look a bit unfinished/industrial which gives a not very elegant look from the inside of my front door. Second, I have a high end chrome lockset, and this door knocker looks a bit drab next to it. The finish isn't super well done. I would recommend this to someone who really wants the squirrel and is willing to overlook some of the details and the finish.
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.