$17.99
$22.49EACH (Web Sale Price - Online Only)
Door Viewers let you see them coming. Purchase your Door Viewers here now.
Door Viewer. Made of brass, lacquered finish, 180 degree view. Fits 1 3/8 to 2 inch door thickness
Designed to maximize security with enhanced viewing
Provides a clear 180 degree viewing range
Made from glass and solid brass with lacquered finish
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
Door Viewer. Our safety door viewers were designed with convenience and security in mind. Enhanced viewing area gives you a virtually complete look from top to bottom and side to side 180 degree view. Made of brass, polished and lacquered finish. Fits 1 3/8 in. to 2 inch thick doors, 180 degree view.
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 1.63 Inches | 0.75 Inches | 0.75 Inches |
| Material | Solid Brass |
|---|---|
| Finish | Polished |
| Minimum Thickness Of Door It Will Fit | 1.38'' 1 3/8'' 35mm |
| Maximum Thickness Of Door It Will Fit | 2'' 51mm |
| Diameter of center | .4375'' 7/16'' 11mm |
| Color | Brass |
| Style | Vintage |
| Design | Smooth |
|---|---|
| Room | Entryway |
| Pattern | Smooth |
| Type | Door Viewer |
| UPC | 096962379452 |
| EAN | 0096962379452 |
| Weight | 0.4 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
You have not written any reviews about this product
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.