$30.99
$38.74EACH (Web Sale Price - Online Only)
Rim Locks for that Colonial look. Pick out your Rim Locks here now.
Rim Lock Door Hardware: Measures 3H x 4 7/8 W overall inch
Safeguard your home with this rim lock - high-security locking mechanism. 3H x 4 7/8 W overall inch
Steel construction ensures durability
Brass-plated over steel
Reversible - mounts on either side of a door
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
Rim Lock: Secure your home with this brass over steel rim-lock. It is reversible, and easily installs as a surface-mount. Comes complete with keys, mounting screws, escutcheon and keeper.
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 0.69 Inches | 4.88 Inches | 3.00 Inches |
| Material | Steel |
|---|---|
| Finish | Plated |
| Field Reversable | Yes |
| Keeper Height | 3'' 76mm |
| Keeper Width | .875'' 7/8'' 22mm |
| Rimlock Height | 3'' 76mm |
| Rimlock Width | 4'' 102mm |
| Overall Width Including Strike Plate | 4.875'' 4 7/8'' 124mm |
| Maximum Thickness Of Door | 1.75'' 1 3/4'' 44mm |
| Rosette Diameter | 2'' 51mm |
| Distance From Doorknob To Keyhole | 2.19'' 2 3/16'' 56mm |
| Color | Brass |
|---|---|
| Style | Victorian |
| NumberOfHandles | N/A |
| Design | Smooth |
| Room | Entryway |
| Pattern | Smooth |
| Type | Rim Lock |
| UPC | 096962345532 |
| EAN | 0096962345532 |
| Weight | 0.9 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
Stephan
July 30, 2018
Five Stars
Excellent! One of the most well crafted vintage-style locks I've seen. Great quality at a good price.
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.