$55.99
$69.99EACH (Web Sale Price - Online Only)
Door Knockers that make a great first impression. Purchase your Door Knockers here today.
Door Knocker. Step-up your curb appeal & make your entrance a knockout! 7 1/2 H x 2 1/2 W.
Tarnish resistant Antique Brass finish
Low - maintenance hardware
100% HEAVY cast brass
Functional & graceful let knocking guests be heard!
Elegant design adds a personal touch to your home
Secure installation thread bolts through door
Installs with ease mounting hardware included
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 1.25 Inches | 2.50 Inches | 7.50 Inches |
| Material | Brass |
|---|---|
| Finish | Antique Brass |
| Height | 7.5'' 7 1/2'' 191mm |
| Width | 2.5'' 2 1/2'' 64mm |
| Boring | 5.625'' 5 5/8'' 143mm |
| Projection | 1.25'' 1 1/4'' 32mm |
| Backplate Height | 7.375'' 7 3/8'' 187mm |
| Backplate Width | 2.25'' 2 1/4'' 57mm |
| Bail height | 7.5'' 7 1/2'' 191mm |
| Bail Width | 2.5'' 2 1/2'' 64mm |
| Maximum Door Thickness | 2 1/2 in. max door thickness |
| Bolt included | Yes, two 3 in. bolts & nuts |
| Cut bolt to desired length | Yes |
| Color | Antique Brass |
|---|---|
| Style | Antique |
| InstallationMethod | Bolts Through Door |
| Design | Carved |
| Room | Entryway |
| Pattern | Carved |
| recipient | unisex_adults |
| etsy_style | Antique |
| materials | Brass |
| UPC | 096962370473 |
| EAN | 0096962370473 |
| Weight | 1.25 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
Ellen P
July 18, 2021
Excellent product
Quite nice for the $; sturdy and attractive.
Areader
July 18, 2021
Five Stars
It is as pictured.
Pam Tinker
July 18, 2021
The knocker is sturdy and attractive
The knocker is sturdy and attractive. We wanted something natural and less formal looking for our mountain house and this was perfect. It arrived on time and was in good shape. It included screws to mount it.To Amazon: It would be helpful if the door knocker specs on Amazon would include the measurements from one screw to the next. None of them had that specification. Luckily the included wood screws were spaced so we could avoid the bolt holes of the previous knocker. But it was only luck.
Susan
July 18, 2021
Lovely brass door knocker
Beautiful and better than expected
MCM
July 18, 2021
Pleased with the purchase
Very happy with the appearance on our front door. And, it does a good job as a door knocker.
ROD S.
July 18, 2021
A “must have” to make your front door classy
I’m very pleased with the quality of craftsmanship of this door knocker. The beautiful patina is exactly as shown in the picture. Installation was simple as screwing two matching brass screws. The brass oak leaf design is unique, classy and truly dresses up my entry.
Amazon Customer
July 18, 2021
Looks ok
Knocker is loose and wiggles when door is moved.
S Tuohy
July 18, 2021
A great enhancement to any front door!
Delivered on time. Nice quality. Super easy to install.
Pico Bart
July 18, 2021
Looks Great!
Looks great and is easily installed.
Archie Walker
June 6, 2021
Very cool
Very cool
phxpepperhead
January 10, 2021
Bat door knocker
I am really impressed with the artistry of my cool bat door knocker. It definitely does not look cheap.
Allyssa Gregory
November 8, 2020
Great Knocker but Cheap Screws
The door knocker is beautiful but the screws are cheap and stripped when we hung it. I would recommend finding antique brass color screws that are better quality before putting up your bat.
Lauren Zimmer
January 6, 2020
Cute
So cute
A Murphy
January 4, 2020
Statement Hardware
I love this door knocker! It’s a great statement piece made of heavy brass with a chrome finish. Makes a nice sound when used. I used only the top screw to secure it.
TKO
September 18, 2019
Love
Just what I was looking for!
Amazon Customer
May 22, 2019
Great value!
Excellent quality product! Looks great on my grooming shop door.
fishape69
June 11, 2018
It’s all good. Very sturdy and cute
It’s all good. Very sturdy and cute. I would go for Phillips head mounting screws instead of slot head, but no big deal. Should last forever.
LAG
January 31, 2018
Received door knocker.
This was a gift sent to someone else. They have received it but not yet installed.
Michael Batty
October 13, 2017
?? absolutely love this door knocker ??
?? absolutely love this door knocker ??
edward fitzsimmons
October 16, 2016
Three Stars
item ok
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.