$50.99
$63.74EACH (Web Sale Price - Online Only)
DURABLE MATERIAL - These Authentic Birdcage style ornate door knockers are constructed of high quality solid cast iron. Black rust resistant finish protects the gate knockers from rust and tarnish and doubles its life.
DIMENSIONS - Height = 9.38 In., Width = 1.63 In., Projection = 2.5 Inches, Fits on door up to 1 Inches in thickness, Finish = Black RSF.
GREAT FIRST IMPRESSION - Own these strong and durable low maintenance iron front door knockers to make a great first impression. Install these on your entrance door to step-up your curb appeal.
EASY INSTALLATION - These low maintenance door knockers have easy installation process. Secure thread bolts (Two 1 inches long bolts and nuts included) all the way through the door to knockers and you are done!
BUY WITH CONFIDENCE - We offer you great value products for your money and a perfect way to spend wisely. Upscale your entrance with this beautifully designed black RSF coated birdcage shape door knocker.
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
BLACK BIRDCAGE SHAPED SOLID CAST IRON DOOR KNOCKERS
Find door knockers now in a variety of designs and finish that match everyone's style. Step-up your curb appeal and add value to your home entrance with the finishing touch of a door knocker. This black door knocker made of 100% solid cast iron is definitely a knock out. Make A STATEMENT! Outdoor Home Accents, To make your Entry Way Front Door "Pop".
FEATURES
SATISFACTION GUARANTEE
Renovators Supply Manufacturing offers you great value products for your money and a perfect way to spend wisely. In case of remorse, you can return it in 30 days at your shipping cost.
One-year warranty with photo proof of damage.
Functional And Graceful - LET THE KNOCKING GUESTS BE HEARD!
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 2.50 Inches | 1.63 Inches | 9.38 Inches |
| Material | Cast Iron |
|---|---|
| Finish | RSF |
| Height | 9.375'' 9 3/8'' 238mm |
| Width | 1.625'' 1 5/8'' 41mm |
| Projection | 2.5'' 2 1/2'' 64mm |
| Backplate Height | 9.375'' 9 3/8'' 238mm |
| Backplate Width | 1.625'' 1 5/8'' 41mm |
| Strike Diameter | .625'' 5/8'' 16mm |
| Strike Projection | .25'' 1/4'' 6mm |
| Bail height | 7.5'' 7 1/2'' 191mm |
| Bail Width | 1.25'' 1 1/4'' 32mm |
| Bail Projection | 2.5'' 2 1/2'' 64mm |
| Maximum Door Thickness | Screws into any door thicket than 1 in. |
| Bolts included | Two, 1 in. screws |
| Boring top 2 screw holes | 7.5'' 7 1/2'' 191mm |
|---|---|
| Color | Black |
| Style | Birdcage |
| InstallationMethod | Bolts Through Door |
| Design | Birdcage |
| Room | Entryway |
| Pattern | Birdcage |
| recipient | unisex_adults |
| etsy_style | Birdcage |
| materials | Cast Iron |
| UPC | 096962360658 |
| EAN | 0096962360658 |
| Weight | 1.2 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
Donald Bench
December 19, 2025
Appearance
Excellent quality and craftsmanship, exactly what my front door was missing. Highly recommend.
Sue Roberts
April 10, 2024
Door knocker
Heavy and works great
Amazon Customer
April 8, 2024
4.0 out of 5 starsExactly what I wanted
Works as expected.
Maggie Kinstle
November 8, 2022
This is an INCREDIBLE door knocker!
My husband is an designer/builder of custom houses. We live in a small live/work house and are so happy with this beautiful knocker. It is beautifully designed and has a loud knock that can be heard when we are both downstairs in our studios. A GREAT price for a GREAT door knocker!
shafter_bare
March 2, 2022
Beautiful accent
Beautiful door knocker. We can hear it from the farthest point inside the house. Adds unique beauty and charm to our home.
artynolagirl
December 19, 2021
Great door knocker
Great door knocker
Amazon Customer
May 16, 2021
looks good ,
everything is good , just a little bit small.
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.