$20.99
$26.24EACH (Web Sale Price - Online Only)
Gate Latches can be beautiful. Purchase your Gate Latches here today.
This beautiful wrought iron latch 4 in. High x 6 in. Wide
Has our exclusive RSF protective finish
Comes complete with mounting hardware
Two sided hook - can close to the left or right
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
Gate Latch Iron. These outstanding Latches crafted of wrought iron are popular on gates or doors. A fabulous detail for a modern sleek look or for that Old Colonial charm. Affordably update old gates & doors. Also allows you to close to the left or right. Our exclusive RSF coating protects this item for years to come. Mounting hardware included. Measures 4 in. H x 6 in. W.
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 0.75 Inches | 6.00 Inches | 4.00 Inches |
| Material | Wrought Iron |
|---|---|
| Finish | RSF |
| Catch Height | 4'' 102mm |
| Catch Width | 1'' 25mm |
| Catch Boring | 2.875'' 2 7/8'' 73mm |
| Screws included | Yes |
| Latch Bar Height | .75'' 3/4'' 19mm |
| Latch Bar Width | 6" |
| Overall Projection | 1'' 25mm |
| Heart Height | 2" |
| Heart Width | 1 5/8" |
| Color | black |
|---|---|
| Style | Antique |
| Design | Textured |
| Room | Entryway |
| Pattern | Textured |
| recipient | unisex_adults |
| etsy_style | Antique |
| materials | Wrought Iron |
| UPC | 096962387419 |
| EAN | 0096962387419 |
| Weight | 0.6 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
George
September 25, 2025
Perfect for my cabin
The latch is perfect quality and all screws for install. Heavily made and like the design.
christopher3061
February 27, 2023
Looks nice
Works well for decoration and keeping our goats in. Nice piece
Amazon Customer
February 20, 2022
A great product
5ft garden door
Becca
October 17, 2021
Latch broke within 2 weeks
Your browser does not support HTML5 video. I loved the look of this and the fact that it’s made of wrought iron, I hate the fact that it broke after 2 weeks.
Oh Phooey
May 30, 2021
Very Nice!
Love this on my secret garden gate. It would have been extra nice to have a second loop for the end of the latch to keep the gate straighter but still love this piece.
Cheryl L
January 10, 2021
I would buy this again!
I used this latch on an old pine cabinet. I love the look! So far, so good.
Cynthia Gayheart
January 10, 2021
Simply beautiful
Omgosh i freaking love this. I put it on my rustic closet doors and it's was easy to install. I did it myself and it works perfect and it was the finishing touch to make my closet doors look great.
John & Pam
January 10, 2021
Smooth Operation- Great Look
Used on a potting bench for an ornate look. Added a special touch. Installation was easy and works well.
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.