$19.99
$24.99EACH (Web Sale Price - Online Only)
Wrought Iron Cabin Hook with RSF protective finish
Hook is 5 1/4 in. L. x installed is 6 1/2 in. L.
Comes complete with mounting screws
Two sided hook - can close to the left or right
Popular on gates, cabinet doors and armoires
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 1.25 Inches | 6.50 Inches | 3.00 Inches |
| Material | Wrought Iron |
|---|---|
| Finish | RSF |
| Hook Length | 5.25'' 5 1/4'' 133mm |
| Overall Projection | 1.25'' 1 1/4'' 32mm |
| Overall Width | 6.5'' 6 1/2'' 165mm |
| Backplate Height | 3'' 76mm |
| Backplate Width | 1.25'' 1 1/4'' 32mm |
| Backplate Boring | 2'' 51mm |
| Color | Black |
| Style | Antique |
| NumberOfHandles | 1 |
| InstallationMethod | Screwed |
|---|---|
| Design | Twist |
| Room | Garage |
| Pattern | Twist |
| recipient | unisex_adults |
| etsy_style | Antique |
| materials | Wrought Iron |
| Type | Cabin Hook |
| UPC | 096962359928 |
| EAN | 0096962359928 |
| Weight | 0.45 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
Kitchen Freak
March 29, 2024
GREAT LOOKING and FUNCTIONAL
this nicely crafted gate hook is easily installed and looks terrific on our rustic Montana home gate.
Zachary A. Stewart
August 28, 2022
Perfect
Loves this product. Will use on future projects
JM
March 30, 2022
Quality product and great look!
Overall great product for any look. Strong screws and secure latching capabilities. You will be happy with purchase.
Brooks Music
January 31, 2021
Rusts immediately
This item has completely rusted in 3 months.
Charlene Rae
January 10, 2021
Perfectly detailed
Looks perfect. We were matching ones that are 25 years old. Success!!
Lyndsee M.
October 11, 2020
Perfect.
Worked perfectly!
Chelsea Easterly
May 10, 2020
Great quality
Great quality! This lock is nice and sturdy, looks expensive. It goes great in our Farmhouse.
Marigold
September 4, 2018
Attractive
Sturdy and attractive
Frank Kvapil
April 1, 2018
Five Stars
Nice piece of hardware, well made and very antique looking.<br>Great service and very speedy delivery.<br>Thank you
Bethany e. Wells
March 5, 2018
Five Stars
We love the detail, the quality of these hooks, Very nice and at a super price.
Ms. S.B.
January 9, 2018
Decent Hooks
Decent for the price.
Bert
November 17, 2017
Strong & nice looking!
Love them! They worked out perfectly for what we needed!
Michael B.
November 9, 2017
Five Stars
seems nice, smaller than expected but fine
storygirll
March 9, 2017
Exactly what I was looking for ... PERFECT!
***** FIVE STAR EXCELLENCE! Thank you Renovator's Supply!!! Beautiful ... rugged ... perfect for my rustic sun porch! ***** YES ... I would definitely shop here again!!!
D. Rucker
April 14, 2014
Perfect
Works just perfectly and is made of a heavy iron so that it doesn't look flimsy. Ordered with the door handle and they match beautifully.
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.