$162.99
$203.74EACH (Web Sale Price - Online Only)
Only 8 left in stock, Make it yours
MATERIAL - These beautiful antique Fleur De Lis designed strap door hinges are made of heavy duty wrought iron material. Our exclusive rust resistant black powder coating finish increases its life for ages - Apt for both indoor and outdoor use! Pack Of 4
DIMENSIONS - Total Hinge Length = 18 In, Width = 6 In, Screw Holes = 6, Thickness = 0.18 In. Barrels = 5. The Multipurpose decorative hinges are easy to open and close. We recommend 2 door strap hinges for Light Doors and 3 for Heavy Doors.
DECORATIVE STRAP HINGE- Colonial reproduction black door strap hinges adds an aesthetic old period charm to your place. Reclaim old doors, cabinets, wardrobe, chests, armoires, cupboard, farmhouse barn doors or gates - flush or flat surface mount!
FREE MOUNTING HARDWARE - This black iron door strap hinges pack includes free complementing screws for an easy installation. We recommend different screws for external use with our classic timeless charm (Screws may rust).
BUY WITH CONFIDENCE - Our exclusive black powder coat finish is designed to protect the item for many years to come. We provide 100 % satisfaction guarantee for 30 days with no fee with our beautiful Sturdy Black Wrought Iron Door Strap Hinges.
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
BLACK FLEUR DE LIS STYLE DECORATIVE WROUGHT IRON STRAP DOOR HINGES
Affordably upgrade or reclaim your home or office furniture like cabinets, wardrobe, chest, Kitchen cupboards, farmhouse barn doors or gates using our black flush mount door strap hinges. The Fleur De Lis style Strap Door Hinges are crafted of high quality heavy duty wrought iron material. Wrought iron cabinet hinges from Renovator supply Manufacturing features authentic colonial style and our proprietary RSF finish.
FEATURES
- Heavy Duty Wrought iron construction lasts longer than the competition
- Exclusive black rust resistant powder coat finish resists stains and rust
- Included Mounting Screws are Intended for Indoor Use
- Easy installation with a smooth open mechanism
- Flush Strap Hinges can be mounted on all straight surfaces
SPECIFICATIONS
- Material- Wrought Iron
- Colour- Black
- Finish- Rust Resistant Powder Coat
- Strap Length- 18 In
- Strap Width- 6 In
- Screw Holes- 6
FREE MOUNTING HARDWARE
Pack of classic black wrought iron cabinet door strap hinges includes 6 free mounting Screws. We recommend using different screws for external use.
100% SATISFACTION GUARANTEE
These are carefully packed to avoid any damage in the transit process. Renovators Supply Manufacturing offers you great value products for your money and a perfect way to spend wisely. We also provide 30 days guarantee with no fee.
PACK INFO
- Pack Of 4
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 0.19 Inches | 18.00 Inches | 6.00 Inches |
| Material | Wrought Iron |
|---|---|
| Finish | RSF |
| Plate height | 3.875'' 3 7/8'' 98mm |
| Plate width | 1.5'' 1 1/2'' 38mm |
| Plate thickness | .1875'' 3/16'' 5mm |
| Barrel height | 3.875'' 3 7/8'' 98mm |
| Plate screws | Three 1 inch screws |
| Strap height | 6'' 152mm |
| Strap width w/barrel | 18'' 457mm |
| Strap width w/out barrel | 16.25'' 16 1/4'' 413mm |
| Strap thickness | .1875'' 3/16'' 5mm |
| Offset | FLUSH |
| Strap screw included | Three 1 inch screws |
| Color | black |
|---|---|
| Shape | Square |
| Style | Antique |
| InstallationMethod | Screwed |
| Design | Textured |
| Room | Entryway |
| Pattern | Textured |
| recipient | unisex_adults |
| etsy_style | Antique |
| materials | Wrought Iron |
| UPC | 096962422882 |
| EAN | 0096962422882 |
| Weight | 7.63 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
Chas.
May 21, 2025
Sturdy
Good construction.
KSB
November 15, 2022
Looks good
Happy with purchase. Looks good.
sam
August 26, 2022
The hinges were everything we wanted. Just need to figure out handles and latch.
robin smith
June 6, 2022
Nice
Nice size hinges, pretty heavy duty. Cabin door 6 1/2 foot by 30 inches, Weighs about 75 pounds .
nancy
May 3, 2021
Sturdy AF. Heavy duty.
These hinges are just what I was hoping for. Very, very HEAVY and sturdy. Solid. This is a quality product. Looks so great on our 1932 garage office!
Amazon Customer
March 7, 2021
A great hinge for iron work but not for wood.
Great hinges for iron work. Very sturdy. Not for heavy wood as the holes are not big enough for bolts. Highly recommended.
Richard R.DiPietro
March 7, 2021
Great Product - Great Value!
I spent tons of time looking for heavy duty strap hinges that were both attractive and affordable for doors on my horse's stalls. These were perfect. They were easy to install as well. We used three strap hinges per door since the doors are heavy. (One piece of information that would be helpful to know is the maximum recommended weight per set)
Margaret McD
March 7, 2021
Looks great. Well made
Wife chose this to accent the barn door I built for her.. Looks great. Well made.
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.