$127.99
$159.99EACH (Web Sale Price - Online Only)
MATERIAL - Industry standard sturdy Wrought Iron Metal is used to craft this Removable Bean Style Pin Pintle Strap Hinges. Our exclusive rust resistant Black powder coating gives a classy rustic colonial finish to these door hinges. Pack Of 4
DIMENSIONS - Total Length = 16 1/4 In., Total Height = 4.5 In. Strap Hinges can reclaim all the internal or external wooden windows, doors, shutters or gates.
EASY INSTALLATION - It is a Removable Reversible Slip On, Lift On/Off Pintle Door Hinge. These rustic black pin bean hinges brings an old World Curb Appeal Charm to your place. Mounting Hardware Included is with Pack to ensure easy installation.
WIDE APPLICATION - You can use these Surface Mount Pintle hinges on shutters and doors. Perfect for Farmhouses, Log Cabins, Colonial Antique Homes. Black Reversible pin strap hinges compliments almost all colonial Home Decor accent.
BUY WITH CONFIDENCE- Our black powder coat finish is designed to protect the item from rust for many years to come. We provide 100% Satisfaction guarantee for 30 days with our antique black wrought iron Bean Pintle hinges.
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
BLACK WROUGHT IRON BEAN STYLE REVERSIBLE LIFT OFF PINTLE HINGE STRAP
Affordably upgrade or reclaim your home, farmhouse or office wooden barn doors or gates, window shutters using these heavy duty black bean pintle strap hinges. These antique surface mount pintle hinges are crafted of high quality wrought iron material. Black rust resistant powder coating protects this item for years to come.
FEATURES
- Wrought iron construction lasts longer than the competition
- Exclusive black rust resistant powder coat finish resists stains and rust
- Perfect for a wide range of applications like doors, gates or window shutters
- Included Screws are intended for indoor use
- Easy installation with a smooth open mechanism
- Strap can be removed from the pintle hinge plate
- Reversible strap hinge
SPECIFICATIONS
- Material- Wrought Iron
- Colour- Black
- Finish- Rust Resistant Powder Coat
- Total Hinge Length- 16 1/4 In
- Hinge Width - 4.5 In
- Screw Holes - 4
FREE MOUNTING HARDWARE
Package includes 4 free complementing Screws with our black wrought iron Pintle strap hinges.
100% SATISFACTION GUARANTEE
These are carefully wrapped to avoid any scratches in the transit process. Renovators Supply Manufacturing offers you great value products for your money and a perfect way to spend wisely. We also provide 30 days guarantee with no fee.
PACK INFO
- Pack Of 4
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 0.00 Inches | 16.25 Inches | 0.00 Inches |
| Material | Wrought Iron |
|---|---|
| Finish | RSF |
| Pintle projection | 4.5'' 4 1/2'' 114mm |
| Pintle screws | No, driven pintel |
| Strap width w/barrel | 16.25'' 16 1/4'' 413mm |
| Strap width w/out barrel | 15.5'' 15 1/2'' 394mm |
| Strap thickness | .125'' 1/8'' 3mm |
| Offset | Yes |
| Strap screw included | Yes, slotted 1 1/4 in. screws |
| Color | black |
| Shape | Square |
| Style | Antique |
|---|---|
| InstallationMethod | Screwed |
| Design | Bean |
| Room | Entryway |
| Pattern | Bean |
| recipient | unisex_adults |
| etsy_style | Antique |
| materials | Wrought Iron |
| UPC | 096962423773 |
| EAN | 0096962423773 |
| Weight | 4.47 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
Thornbury Wood
January 3, 2023
Good quality, looks authentic.
I used this in a 1700s Quaker Meeting house. Nice match.
David J Linehan
May 22, 2019
Excellent quality
These are excellent quality. Very heavy forged iron. A very authentic look for any colonial style door. Very pleased with these. And yes, reversible to fit on the pintle either way.
Amazon Customer
November 28, 2016
Great value.
Good product for the money. Attractive design. Came with mounting screws.
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.