$114.99
$143.74EACH (Web Sale Price - Online Only)
MATERIAL - These Authentic Heart Tip Style Black Door Strap Hinges are crafted out of high quality wrought Iron material. The exclusive rustproof powder coating imparts a luxurious black finish to these cabinet dresser strap hinges. These are suitable for different styles of cabinets, wardrobe, chest, Kitchen cupboards doors, gates and many more. Pack Of 4
DIMENSIONS - Length= 15 Inches, Height = 4 Inches, Screw Holes = 6
FLUSH BARREL HINGES - 5 Barrel hinges are designed for strength, durability and smooth open mechanism. Its versatile Flush offset makes it go with almost all applications with flat flush surfaces. The package includes mounting hardware complementing the Classic vintage door and gate strap hinges.
CLASSIC DESIGN - Its fabulous and authentic antique style and textured pattern details give a modern sleek look with an Old Colonial charm to your home furniture. The included screws are intended for indoor use.
BUY WITH CONFIDENCE - Our exclusive Black Powder Coat finish is designed to protect the item for many years to come. We provide a full year 100% Satisfaction guarantee with our Black wrought Iron Strap Door Hinges.
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
BLACK HEART STYLE WROUGHT IRON DOOR STRAP HINGES
These Antique Long Heart Style Black Door Strap Hinges are crafted out of high quality wrought Iron material. The exclusive rustproof powder coating imparts a luxurious black finish to these cabinet dresser strap hinges.
FEATURES
- Black rustproof powder coat finish enhances the look and life of the item.
- Flush Tee Hinges can be mounted hassle-free on almost all straight-level Flush surfaces. These are considered one of the most versatile hinges because of its wide range of applications.
- 5 Barrel hinges give extra strength, stability and a smooth open mechanism.
- Involves quick and easy installation.
- Imparts classic old colonial charm with a modern sleek look.
REVITALIZE YOUR HOME WITH VINTAGE WROUGHT IRON DOOR HINGES
The strength of wrought iron together with the durable thick black powder coat finish makes these door strap hinges perfect for a wide range of indoor and outdoor applications. Upgrade or reclaim your home or office furniture including cabinets, armoires, wardrobe, chest, Kitchen cupboards doors, gates and many more using these charms.
DIMENSIONS
- Height: 4 Inches,
- Screw Holes: 6
- Total Strap Length w/barrel = 15 Inches
- Strap length w/out barrel = 13.5 Inches
- Strap thickness = 0.19 Inches
MOUNTING HARDWARE INCLUDED
The package includes 6 free screws complementing this Vintage black wrought iron door and cabinet hinges.
PACK INFO
- Pack Of 4
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 1.50 Inches | 15.25 Inches | 3.88 Inches |
| Material | Wrought Iron |
|---|---|
| Finish | RSF |
| Plate height | 3.875'' 3 7/8'' 98mm |
| Plate width | 1.5'' 1 1/2'' 38mm |
| Plate thickness | .1875'' 3/16'' 5mm |
| Barrel height | 3.875'' 3 7/8'' 98mm |
| Plate screws | Three 1 inch screws |
| Strap height | 2.25'' 2 1/4'' 57mm |
| Strap width w/barrel | 15.25'' 15 1/4'' 387mm |
| Strap width w/out barrel | 13.5'' 13 1/2'' 343mm |
| Strap thickness | .1875'' 3/16'' 5mm |
| Offset | FLUSH |
| Strap screw included | Three 1 inch screws |
| Color | black |
| Shape | Square |
|---|---|
| Style | Antique |
| InstallationMethod | Screwed |
| Design | Spade |
| Room | Entryway |
| Pattern | Spade |
| recipient | unisex_adults |
| etsy_style | Antique |
| materials | Wrought Iron |
| Type | Strap Hinge |
| Number in Pack | 4 |
| UPC | 096962422912 |
| EAN | 0096962422912 |
| Weight | 1.42 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
Joan Dupuis
October 13, 2024
Love Renovator Supply
Made the new bulkhead door look rustic! Yay!
Beau Soleil
December 19, 2021
Perfect!
Well-made, beautiful and good price. What’s not to like!
Kirk
August 15, 2021
Great hinges
Excellent hinges I bought 2 years ago for a friends dog gate and they've held up very well to their abuse. Buying another set for another friends project now.
frederick k knight
April 18, 2021
hinges were costly and worth the money
Per Norm Abram's recommendation, I placed wrought iron hinges on the pine standing cupboard that I constructed. Not per Norm's recommendation, I also added a wrought iron handle on the door of the cupboard. I like the look and the hinges are rugged. They only open about half way, which is not specified in the specification, but I can use a little force to get them open farther. I would buy them again.
Sandy
January 24, 2021
Very good value!
Very good quality. We love these.
Susan Hill
January 24, 2021
Love these
Very pretty & sturdy. Excellent value for the money.
James morse
December 28, 2019
Quality
Looking great on new door
Notagoodshot
August 11, 2018
screws
Got these hinges and they are GREAT. My gate has exactly the look I was after. They are quite decorative, strong, and hold the load well. I didn't rate this the five that it deserves because of the screws. They were a little too short, not very robust, and the heads had a single slot. Maybe they were going for authenticity? Replaced them with some stainless steel that work well. Just added paint.
Johnie West
June 13, 2015
Nice, quality craftsmanship but plan on getting some bigger ...
Wow! This is a huge hinge! I didn't get to use them for the project I ordered them for but definitely will on a bigger project. Nice, quality craftsmanship but plan on getting some bigger screws.
Gerry
June 8, 2015
Quality product.
After mounting the hinges and I opened the gate I knew it was a quality product. There was no play in the hinge so there was no sagging. The delivery came 2 days after the order, the look was exactly what I was looking for. However, I had to substitute longer stainless screws for the ones provided and the installation instructions were not very clear. Otherwise I was extremely pleased with the performance.
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.