$797.99
$997.49EACH (Web Sale Price - Online Only)
MATERIAL - Industry standard sturdy Cast Iron Metal material is used to craft this Removable Pin Pintle Hinges. Our exclusive Black powder coating gives a classy rustic colonial finish to these offset shutter hinges. These are suitable reclaiming a wide range of internal or external windows, doors, shutters or gates. Pack Of 30
DIMENSIONS - 2.5 Inches Offset x 11.41 In Length x 3 1/2 In Wide Pintle Strap Hinges. It will work on Most Wooden Shutters. 2 Hinges per Shutter is recommended.
FEATURES - These offset features are easy to install. It is Reversible Slip On, Lift On, Lift Off Shutter. These rustic black shutter pin hinges brings an old World Curb Appeal Charm to your place. The Mounting Hardware is Included with Pack is intended for indoor use.
WIDE APPLICATION - You can use these Surface Mount Pintle hinges on shutters and doors. Perfect for Farmhouses, Log Cabins, Colonial Antique Homes. Black hinges compliments almost all Home Decor accents. Reversible pin strap hinges allows easy removal of shutters, gates and doors.
BUY WITH CONFIDENCE- Our black powder coat finish is designed to protect the item for many years to come. We provide 100% Satisfaction guarantee for 30 days with no fee with our antique black Cast iron pintle shutter hinges.
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
ANTIQUE BLACK CAST IRON PINTLE OFFSET STRAP HINGES
Affordably upgrade or reclaim your home, farmhouse, or office barn doors or gates, window shutters using these black Pintle strap hinges. These antique Surface mount pintle hinges are crafted of high quality Cast iron material. Black powder coating protects this item for years to come.
FEATURES
- Built of industry standard Cast iron material
- Exclusive black powder coat finish resists stains and scratches
- Perfect for a wide range of applications like doors, gates or window shutters
- Includes Screws in the package
- Easy installation with a smooth open mechanism
- Strap can be separated from the pintle hinge plate
- Allows easy removal of shutters, gates and doors
- Reversible strap hinge
- Authentic Colonial reproductions and imparts Old World charm
SPECIFICATIONS
- Material- Cast Iron
- Colour- Black
- Finish- Powder Coat
- Hinge Length - 11 3/4 In
- Hinge Width - 3 1/2 In
- Offset -2.5 Inches
- Screw Holes - 6
FREE MOUNTING HARDWARE
Package includes 6 free complementing Screws with our black Cast iron Pintle Shutter strap hinges. We recommend using different screws for outdoor use.
100% SATISFACTION GUARANTEE
These are carefully wrapped to avoid any scratches in the transit process. Renovators Supply Manufacturing offers you great value products for your money and a perfect way to spend wisely. We also provide 30 days guarantee with no fee
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 2.50 Inches | 11.75 Inches | 3.50 Inches |
| materials | Cast Iron |
|---|---|
| Material | Iron |
| Finish | RSF |
| Pintle Plate height | 3.5'' 3 1/2'' 89mm |
| Pintle Plate width | 1.5'' 1 1/2'' 38mm |
| Pintle Pin height | 1.75'' 1 3/4'' 44mm |
| Pintle Pin diameter | .375'' 3/8'' 10mm |
| Pintle projection | 2.5'' 2 1/2'' 64mm |
| Barrel height | 1.75'' 1 3/4'' 44mm |
| Strap height | 1.75'' 1 3/4'' 44mm |
| Strap width w/barrel | 11.75'' 11 3/4'' 298mm |
| Offset | 2.5'' 2 1/2'' 64mm |
| Screws included | Included |
| Color | black |
|---|---|
| Shape | Square |
| Style | Antique |
| InstallationMethod | Screwed |
| Design | Textured |
| Room | Entryway |
| Pattern | Textured |
| recipient | unisex_adults |
| etsy_style | Antique |
| UPC | 096962342609 |
| EAN | 0096962342609 |
| Weight | 1.03 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
Titus Tomescu
June 27, 2023
Nice quality
So far, so good, only time will tell...
Amazon Customer
October 3, 2021
Great quality
Very solid design and I would buy again, they do need to include measurement of the offset width from the house
Kindle Customer
January 3, 2021
Worked well for home made shutters
They seem reasonably sturdy and were what I was looking for. Had to teach my contractor how to install them, but not too difficult. I made large, heavy shutters for fairly large windows and they hold them easily.
David Davis
January 3, 2021
Great Looking Exterior Hinge on our Window Shutters
I have purchased many of these on Amazon because I couldn't find them anywhere else for the price and as a Prime member the shipping was included. I have used them to hang exterior hand-built shutters on our home. They look and function great. The construction appears well made and only the years will tell me how well they hold up.
Amazon Customer
January 3, 2021
Worked Great!
We wanted appropriate-looking hinges for our 1831 home ~ needed hinges which would work in a tight location. These worked perfectly! The metal is a little thin but that was a plus when making fine adjustments.
Roger Bowersox
January 3, 2021
Great product
The hinges were just what I wanted and needed for the project. They were just as described. They look awesome.
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.