$190.99
$238.74EACH (Web Sale Price - Online Only)
Window Sash and optional Door Latch made of wrought iron
Match traditonal-style window sash and door latch
Features solid wrought iron, with an RSF finish
Save on energy costs, prevent drafts
Secure windows safely together when surface mounted
Close doors when mounted vertically with strike plate
Reversible
Screws included
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
(12) pieces Wrought iron window Sash Lock or optional Door Latch is crafted of wrought iron is a fabulous detail for windows or doors. Affordably update old windows or doors and sealed them from the outside elements. Our exclusive RSF coating protects this item for years to come. Can be mounted vertically for doors with a strike plate or surface mount on windows with the catch plate. Includes 3 pieces: Latch, optional window catch plate and optional door strike plate. Mounting hardware included. Overall measures 4 1/2 in. overall height.
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 1.63 Inches | 1.50 Inches | 4.50 Inches |
| Material | Wrought Iron |
|---|---|
| Finish | RSF |
| Handle Height | 3.75'' 3 3/4'' 95mm |
| Handle Width | 1.5'' 1 1/2'' 38mm |
| Catch Height | 2.5'' 2 1/2'' 64mm |
| Catch Width | .75'' 3/4'' 19mm |
| Catch Boring | 1.875'' 1 7/8'' 48mm |
| Latch Bar Height | .625'' 5/8'' 16mm |
| Latch Bar Length | 1.625'' 1 5/8'' 41mm |
| Latch Height | 2.5'' 2 1/2'' 64mm |
| Latch Width | .875'' 7/8'' 22mm |
| Latch Boring | 1.875'' 1 7/8'' 48mm |
| Latch w/ paddle Overall Height | 4.5'' 4 1/2'' 114mm |
| Overall Projection | 1.5'' 1 1/2'' 38mm |
| Door Strike Height | 3.125'' 3 1/8'' 79mm |
| Door Strike Width | .75'' 3/4'' 19mm |
|---|---|
| Door Strike Boring | 2.5'' 2 1/2'' 64mm |
| Screws | Included |
| Window Surface Mount | Yes optional catch included |
| Door Vertical Mount | Yes optional strike plate included |
| Color | Black |
| Style | Antique |
| Design | Textured |
| Room | Entryway |
| Pattern | Textured |
| recipient | unisex_adults |
| Type | Sash Door Lock |
| UPC | 671839618553 |
| EAN | 0671839618553 |
| Weight | 7.9 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
David Lek
September 28, 2025
Very nice
So glad I found these work great and look great nice for the vintage look on windows
Pippin
January 5, 2025
3.0 out of 5 starsScrews are inferior
I like these pull/locks and would have rated them 5 stars. However, the screws are inferior and will shear off when attempt to install. The first one sheared off when I was removing the strike after setting the location to establish where I needed to chisel out for the latch. The second sheared off when I was installing the strike after chiseling. Yes, I did drill pilot holes. I did not use the remainder of the screws and went to the hardware store to replace all the screws for the three pull/locks I was installing.
michou
November 24, 2024
sturdy and good design
this is sturdy, made out of an cast iron material. it has a very heavy hand, feels substantial. I used it as a door pull/lock for a hidden door rather than casement window latch as it was intended. it seems to be molded cast iron, so the lines and features are more dull and rustic looking. but it functions smoothly.
Charlotte McKeithen
July 17, 2024
Good quality
Good quality
Frank Target
May 16, 2021
Nice alternative.
Customer loves them but a little loose on the tolerances.
Brock Rodgers
May 16, 2021
Good antique replica
Used for the windows on our Shepard’s Hurs
B Jones
May 16, 2021
Perfect for French window
I was doing up a cottage, and it had the most cute French windows over the kitchen sink. But they gapped, letting in weather. I bought this "Renovators Supply Manufacturing Sash Window Door Lock Black Wrought Iron 4 1/2", hoping that even though I had a type of casement window, not a sash window, that they would work....and they did, perfectly! I had them installed fairly close, near the edges of the window frames, and then when the windows were closed, I rotated the window lock into place, and it brought the windows completely closed, doing an excellent job of shutting out the weather. Perfect, and they look so beautiful on these old-fashioned French windows as well! A definite recommendation. Strongly made and a great scale for the windows.
Martha Elena Solorza Hernández
May 16, 2021
Five Stars
Great Quality! Great service!
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.