$71.99
$89.99EACH (Web Sale Price - Online Only)
DURABLE MATERIAL - This black barn door gate latch is made of wrought iron material and spindle bar is of steel. Recommend indoor use or apply protective coating for outdoor use. Pack Of 2
MEASUREMENTS - The Latchbar length = 6.5 Inches, Turn pull ring backplate width = 5 Inches, Projection = 2 Inches, Spindle Bar = 3 Inches. Opens/Closes = Both the direction, Left or Right!
PACK INCLUDES - Black pull ring drop with flip latch strap, single pull ring, a spindle bar, two Latch bar pieces and the mounting hardware. Included screws are intended for indoor use.
EASY INSTALL - Place latch on gate, mark all screw holes, mark centre of ring drop, drill centre, insert spindle bar via central hole and connect it to both of the ring drops to function together, install latch using the given screws, and its done!
BUY WITH CONFIDENCE - These door flip latches are carefully packed to avoid any damage in the transit process. We offer you great value products for your money and a perfect way to spend wisely.
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
BLACK WROUGHT IRON DOOR GATE TURN RING FLIP LATCHES
The colonial door latch reproduction locks are sure to bring charm to your gates. These popular antique vintage style latches look beautiful on barn doors, fences, and farmhouses gates.
FEATURES
- Latch made of Wrought iron
- Apply Protective Coating for Outdoor Use
- Two-sided latch opens in both directions - left or right
- Mounting Screws are included
- Affordably update old gates and doors
- Overall measurement - 6.5" Length, 5" Width and 2" Proj.
- Involves an easy installation
INSTALLATION GUIDE
1. Place the latch on the gate where you wish to install it and mark its screw holes
2. Mark the centre of the flip latch's ring drop
3. Drill the centre hole all the way through the door wide enough to rotate the spindle bar smoothly
4. Connect the main ring flip latch to the spindle and insert it via the door or gate
5. Cut extra edges of the spindle bar based on the thickness of your gate
6. Install flip latch on the gate using screws
7. Place the next ring drop plate on the spindle bar head on other side of the door
8. Ensure the spindle bar is rotating free on turning
9. Close the gate and align the flip latch bar straight
10. Install the remaining two latch parts on the same side of the flip bar
11. Turn the ring to lift the flip latch and lock/unlock the gate - And you are done!
Come set it up as your curb appeal - Create a great first impression!
PACK INFO
- Pack Of 2
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 1.00 Inches | 6.75 Inches | 5.00 Inches |
| InstallationMethod | Screws |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Size | Small |
| Pattern | Textured |
| Room | Patio & Garden |
| Theme | Rustic Accents |
| Type | Dual Access Latch |
| NumberOfHandles | 2 |
| Material | Wrought Iron |
| Finish | RSF |
| Keeper Height | 3.5'' 3 1/2'' 89mm |
| Keeper Width | .875'' 7/8'' 22mm |
| Keeper Projection | .75'' 3/4'' 19mm |
| Keeper Boring | 3'' 76mm |
| Catch Height | 3.5'' 3 1/2'' 89mm |
| Catch Width | .875'' 7/8'' 22mm |
| Catch Projection | .75'' 3/4'' 19mm |
| Catch Boring | 3'' 76mm |
| Screws included | Slotted screws included |
|---|---|
| Latch Bar Height | 1.125'' 1 1/8'' 29mm |
| Latch Bar Width | 6.75'' 6 3/4'' 171mm |
| Overall Projection | 2'' 51mm |
| Ring diameter | 3.25'' 3 1/4'' 83mm |
| Backplate Height | 5'' 127mm |
| Backplate Width | 3'' 76mm |
| Spindle length | 3.5'' 3 1/2'' 89mm |
| Color | black |
| Style | Antique |
| Design | Textured |
| Mounting | Surface Mount |
| recipient | unisex_adults |
| etsy_style | Antique |
| materials | Wrought Iron |
| UPC | 096962419684 |
| EAN | 0096962419684 |
| Weight | 6.75 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
Rick R
March 3, 2026
Rugged Latch.
Very durable.
Kristina
December 27, 2025
4.0 out of 5 starsGreat but the design confuses people
Good quality gate latch. Solid. Attractive. Works well. We put it on the gate to our courtyard. The issue we had with this gate latch is that MANY people who come to our house cannot figure out how to use it. They think it's a door knocker, so it doesnt occur to them to turn it. We put a sticker on the gate that said "TO OPEN" with an arrow, but no - we still have people calling from the street saying they can't get in the gate. It's been broken twice now by people who press on the gate so hard that the lever breaks and we have to replace it. Seriously.
KFin
December 2, 2022
Very cute
Worked great for use on a non-operational house shutter.
Jeff
July 8, 2022
3.0 out of 5 starsAntique looking gate latch
It is a nice looking gate latch. Installed on our 6ft high wood fence. Not difficult to do. The length of the latch gives much lead way. Sadly this is listed as a barn or fence latch but has to be painted if used outdoors. Where else would you use a gate latch. The metal that connects both rings together is perfect for a 2×4 with a board only on one side. There is a little play in rings when opening but it does not affect the operation of the device.
Curtis OBrien
August 15, 2021
Great look
Great look but the did rust some.
Annie
November 1, 2020
As advertised.
Work really well. Kids love em!
Robbie60
July 28, 2019
SO ATTRACTIVE!
This gate latch was exactly what I needed and looks fantastic plus works perfectly from both directions
Silverado2007classic
July 24, 2019
Good looking
Just what I was looking for.and looks great on the gate. Works well.very easy to install
jr savelio
June 27, 2018
Five Stars
These door rings are beautiful!
Reifsteck
August 22, 2016
The latch needed to be filed to accept the arm ...
The latch needed to be filed to accept the arm and the mechanism is stiff. Hope it works out with use.
Amazon Customer
May 10, 2016
Everything else seems fine.
Included screws are too small for any real strength. Definitely for light duty use. Everything else seems fine.
Mike W
February 10, 2016
Great, rustic option for a door latch.
Used these on some half height doors when we finished our attic. They look great with the rustic doors we made and are much more unique than the traditional door knobs. I love that they are functional from both sides, so I don't have to worry about my kids locking each other in the closets up there,
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.