$31.99
$39.99EACH (Web Sale Price - Online Only)
DURABLE MATERIAL - This Floral black barn door gate latch is made of wrought iron material and spindle bar is of steel. Recommend indoor use or apply protective coating for outdoor use.
MEASUREMENTS - The Latchbar length = 5 Inches, Projection = 7/8 Inches, Spindle Bar = 2 3/4 Inches. Opens/Closes = Both the direction, Left or Right!
PACK INCLUDES - Black pull ring drop with flip latch strap, single pull ring, a spindle bar, two Latch bar pieces and the mounting hardware. Included screws are intended for indoor use.
EASY INSTALL - Place latch on gate, mark all screw holes, mark centre of ring drop, drill centre, insert spindle bar via central hole and connect it to both of the ring drops to function together, install latch using the given screws, and its done!
BUY WITH CONFIDENCE - These door flip Floral latches are carefully packed to avoid any damage in the transit process. We offer you great value products for your money and a perfect way to spend wisely.
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
BLACK WROUGHT IRON DOOR GATE TURN FLORAL RING FLIP LATCHES
The colonial door latch reproduction floral locks are sure to bring charm to your gates.
FEATURES
- Latch made of Wrought iron
- Apply Protective Coating for Outdoor Use
- Two-sided latch opens in both directions - left or right
- Mounting Screws are included
- Spindle bar is made of Mild steel
- Affordably update old gates and doors
- Overall measurement - 5" Length, 3.8" Width and 2.75" Proj.
- Involves an easy installation
INSTALLATION INSTRUCTION GUIDE
1. Place the latch on the gate where you wish to install it and mark its screw holes
2. Mark the centre of the flip latch's ring drop
3. Drill the centre hole all the way through the door wide enough to rotate the spindle bar smoothly
4. Connect the main ring flip latch to the spindle and insert it via the door or gate
5. Cut extra edges of the spindle bar based on the thickness of your gate
6. Install flip latch on the gate using screws
7. Place the next ring drop plate on the spindle bar head on other side of the door
8. Ensure the spindle bar is rotating free on turning
9. Close the gate and align the flip latch bar straight
10. Install the remaining two latch parts on the same side of the flip bar
11. Turn the ring to lift the flip latch and lock/unlock the gate - And you are done!
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 2.75 Inches | 5.00 Inches | 3.88 Inches |
| Material | Wrought Iron |
|---|---|
| Finish | RSF |
| Keeper Height | 3.125'' 3 1/8'' 79mm |
| Keeper Width | .875'' 7/8'' 22mm |
| Keeper Boring | 2.5'' 2 1/2'' 64mm |
| Catch Height | 3.875'' 3 7/8'' 98mm |
| Catch Width | .875'' 7/8'' 22mm |
| Catch Boring | 2.5'' 2 1/2'' 64mm |
| Screws included | Slotted mounting screws included |
| Latch Bar Height | 1.125'' 1 1/8'' 29mm |
| Latch Bar Width | 5'' 127mm |
| Overall Projection | .875'' 7/8'' 22mm |
| Ring diameter | 2 5/8" |
| Backplate diameter | 2.75'' 2 3/4'' 70mm |
|---|---|
| Spindle length | 2.75'' 2 3/4'' 70mm |
| Color | black |
| Style | Antique |
| Design | Textured |
| Room | Entryway |
| Pattern | Textured |
| recipient | unisex_adults |
| etsy_style | Antique |
| materials | Wrought Iron |
| UPC | 096962359478 |
| EAN | 0096962359478 |
| Weight | 1.2 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
Amazon Customer
July 15, 2024
Door latch
Nice strong product. Nicely made. Sturdy
Didn't get the right answer you were looking for
Ans
Hi, unfortunately, we do not have latches with spindles that could fit a 3 1/4" thick door.
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.