$332.99
$416.24EACH (Web Sale Price - Online Only)
Only 1 left in stock, Make it yours
Comforters, the final touch for your bed. Get your Comforters here today.
Waverly Full/Queen Comforter Set Loukout Mountain
Reversible comforter Full/Queen size 87 in. x 95 in. Floral/stripes
Floral pattern mulberry
sage
wine
pink and violet on beige/khaki base
Floral reverses to mulberry
sage
beige and wine stripes on a khaki base
Luxurious welted pattern provides dense texture
mulberry trim
Two striped Grand Teton standard pillow shams 19 in. x 24 in.
One striped Grand Teton dust ruffle 60 in. x 80 in. x 15 in. drop
Durable 100 percent cotton (comforter has polyester Fortrel filling)
Dry cleaning recommended
Made in USA with pride
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
Waverly Full/Queen Comforter Set Loukout Mountain. Full/Queen size comforter from our Waverly Loukout Mountain collection. Floral pattern comes in rich shades of mulberry, sage, wine, pink and violet on a beige and khaki base. Floral reverses to mulberry, sage, beige and wine stripes on a khaki base. Luxurious welted pattern provides dense texture, mulberry trim. Dry cleaning recommended. Cover is 100 percent cotton with a fill of 100 percent Fortrel polyester. Includes coordinating Grand Teton striped dust ruffle 60 in. x 80 in. with a 15 in. drop and a pair of striped standard pillow shams 19 in. x 24 in. Made in the USA with pride. Queen size comforter is 87 in. x 95 in.
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 95.00 Inches | 95.00 Inches | 87.00 Inches |
| Material | Cotton |
|---|---|
| Finish | Woven |
| Standard comforter size | Full/Queen |
| Comforter width | 87'' 2210mm |
| Comforter length | 95'' 2413mm |
| Color | Mulberry |
| Reversible comforter | Yes, one side is floral and other side is striped |
| Pillow shams included | Yes, striped sham pair |
| Sham width | 24'' 610mm |
| Sham length | 19'' 483mm |
| Dust ruffle included | Yes, with 15 in. drop |
| Dust ruffle width | 60'' 1524mm |
| Dust Ruffle length | 80'' 2032mm |
| Size | Large |
|---|---|
| Style | Waverly |
| InstallationMethod | Placed |
| Design | Floral / Striped |
| Room | Bedroom |
| Pattern | Floral, Striped |
| Fabric Color | Mulberry |
| Type | Comforters & Quilts |
| Fill Material | Cotton |
| Theme | mulberry |
| UPC | 096962332013 |
| EAN | 0096962332013 |
| Weight | 17.1 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
You have not written any reviews about this product
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.