$192.99
$241.24EACH (Web Sale Price - Online Only)
DURABLE MATERIAL - This unique Goose style twisted Twin Lamp base is constructed of supreme Antique Brass material. Only high quality materials are handpicked to make this elegant Tiffany style floral stained Glass Reading Desk Double light Lamp.
DIMENSIONS - Height = 24 In., Width = 23 In., No. of Shades = 2, Shade height = 6 In., Shade Top Diameter = 2.12 In., Shade Bottom Diameter = 7 In., Base Diameter = 7 In., Design = Dual Twisted Floral Bell, Bulb = Two 40 Watt Type A (Not included).
PACKAGE INCLUDES - Two beautiful Table Lampshades, twisted and reeded pipes, the cord with roller switch and a solid brass base with the felt bottom are included in this package. The bulbs are not included.
TIFFANY STYLE VINTAGE LAMP - These Multicolored twin lamps are inspired by Nature making them a unique and stunning centrepiece. It can be placed in your office, living room as Reading Table Lamp, or bedroom as nightstand or bedside desk lamp.
BUY WITH CONFIDENCE - The antique lamp is carefully wrapped and packed to avoid any damage in the transit process. We offer you great value products for your money and a perfect way to spend wisely.
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
ANTIQUE TIFFANY STYLE BEAUTIFUL FLORAL GLASS STAINED TWISTED DUAL TABLE LAMP
These beautiful Antique Brass solid base with elegant multicoloured floral blossom glass stained Table Lamps are not too bright and will certainly add an artistic touch to your home. You can change or fix the bulbs as your wish according to the lighting you need for bedrooms or living rooms. The lampshade is firmly joined with real stained glass pieces and the heavy base provides it real-time support. Light passing through this gorgeous lamp is enough to provide a soft warm and cosy ambience.
FEATURES
- Desk lamp base is constructed of supreme Antique Brass material
- Two 40 Watt A Type Bulbs are recommended, is not included
- The beautiful twisted twin table desk lamp and the cord are included in the package
- Consists of two bell-shaped lampshades
- Additional Replacement shade is not provided in the pack
- Has a roller switch, both the lights turn on together
EASY ASSEMBLY
All you have to do is twist the centre reeded tube to the bottom base and twisted tube, place the shades onto the sockets, install two 40 W Type A bulbs (Bulbs Not Included) into the socket and Tada - You are done!
SATISFACTION GUARANTEE
Renovators Supply Manufacturing offers you great value products for your money and a perfect way to spend wisely. We also provide 30 days guarantee with no fee.
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 7.00 Inches | 23.00 Inches | 24.00 Inches |
| Material | Brass |
|---|---|
| Overall Height | 24'' 610mm |
| Overall Width | 23'' 584mm |
| On/Off Switch | Roller Switch |
| # of Shades | 2 |
| Bulb | (2) 40 Watt Type A |
| Replacement Shade | No |
| Shade Height | 6'' 152mm |
| Shade Fitter Size | 2.25'' 2 1/4'' 57mm |
| Shade Top Diameter | 2.125'' 2 1/8'' 54mm |
| Shade Bottom Diameter | 7.125'' 7 1/8'' 181mm |
| Cord | Yes |
| Available Pull Chain | No |
| # of bulbs | 2 |
| Diameter of Base | 7'' 178mm |
|---|---|
| Shape | Floral Bell Shade |
| Color | Brass |
| Finish | Polished |
| Style | Table |
| Design | Dual Light Twist |
| Room | Living Room |
| Pattern | Dual Light Twist |
| recipient | unisex_adults |
| etsy_style | Table |
| materials | Brass |
| UPC | 096962388324 |
| EAN | 0096962388324 |
| Weight | 15 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
Ralph
March 16, 2024
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.