$144.99
$181.24EACH (Web Sale Price - Online Only)
Titanic Era Design Table Desk Lamp
20" Inch Height x 6 3/4" Inch Wide Base
Crafted from solid brass with a silvertone finish
Complete with decorative shade and glass chimney
Turn knob on/off operation
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
Item 19788 Table Lamp. This solid brass reproduction titanic lamp invokes elegance of an era. It has a hurricane globe Silvertone shade. The table lamp measures 20 in. high with a 6 3/4 in. square base.
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 9.63 Inches | 6.75 Inches | 20.00 Inches |
| Overall Height | 20'' 508mm |
|---|---|
| Overall Width | 9.63'' 9 5/8'' 245mm |
| Projection | 9.63'' 9 5/8'' 245mm |
| On/Off Switch | Yeas |
| # of Shades | 1 Shade 1 Chimney |
| Bulb | 60 Watt max Type A |
| Shade Height | 4'' 102mm |
| Shade Top Diameter | 4'' 102mm |
| Shade Bottom Diameter | 9.5'' 9 1/2'' 241mm |
| Cord | Yes |
| 2nd Shade Height | 8.5'' 8 1/2'' 216mm |
| 2nd Shade Top Diameter | 2.87'' 2 7/8'' 73mm |
| 2nd Shade Bottom Diameter | 3'' 76mm |
| Diameter of Base | 6.75'' 6 3/4'' 171mm Square |
| Color | Brass |
| Shape | Tapered Shade |
|---|---|
| Material | Brass |
| Finish | Polished |
| Style | Table |
| Design | Lace and Feet |
| Room | Living Room |
| Pattern | Lace and Feet |
| recipient | unisex_adults |
| etsy_style | Table |
| materials | Brass |
| Type | Table Lamp |
| UPC | 096962383794 |
| EAN | 0096962383794 |
| Weight | 4.6 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
sammy
December 24, 2023
Use a semi frosted glass chimney
Outstanding lamp esp. using a warm white LED. !!!
John Percival
January 3, 2021
Substantial little lamp.
Enjoyable lamp. Used in my kitchen. I have two just like it in brass on our bedroom end tables. Worth the money.
Curly
January 3, 2021
Beautiful Lamp
I just love the look of this lamp. It fits comfortably under my kitchen cabinet and accents the silver and glass that I already have. My only advice, it to either include the proper light bulb with the order or give us alternative solutions. I have been unable to find the suggested light bulb.Thanks,
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.