$68.99
$103.48EACH (Web Sale Price - Online Only)
Only 3 left in stock, Make it yours
Enhance your home with superior Embossed Wall Coverings
Texture creates unique landscapes of form and light
Optional apply colored paint to create mood and personality
Double roll 11 yards x 20 1/2 in. W for 56 sq. ft.
Hides imperfections better than paint
is thermal insulating
Offers an authentic tin tile pattern
Scrubbable
strippable
peelable vinyl wall covering
Easy maintenance washable surface
Embossed textured wall covering
NOT pre-pasted
Great value
DOUBLE ROLL for more usable wall covering
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 33.00 Inches | 20.50 Inches | 33.00 Inches |
| Material | Vinyl |
|---|---|
| Finish | Unfinished |
| Overall coverage | 56sq.ft. 5sq.m. |
| Overall roll width | 20.5'' 20 1/2'' 52.1cm |
| Overall length | 11 yards |
| Packaged as | Double Roll |
| Vertical repeat | 4.25'' 4 1/4'' 10.8cm |
| Horizontal repeat | 5.125'' 5 1/8'' 13.018cm |
| Pre-pasted | No |
| Paper Backing | Yes |
| Requires adhesive paste | Yes, not included |
| Paintable | Yes |
| Washable | Yes |
| Peelable | Yes |
|---|---|
| Thermal insulating | Yes |
| Embossed texture | Yes |
| Color | White |
| Style | Embossed |
| NumberOfHandles | N/A |
| Design | Floral |
| Room | Living Room |
| Pattern | Flowers |
| UPC | 671839621713 |
| EAN | 0671839621713 |
| Weight | 2.42 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
Charlene
January 3, 2021
Five Stars
It came partially damaged but I think it will smooth out with the paste.
Mary Andrews
January 3, 2021
Paper is beautiful. Have not finished putting it up
Paper is beautiful. Have not finished putting it up. Easy to work with. Would buy again.
Jennifer
January 3, 2021
Love this textured paper
Was easy to glue up, I love the texture. I think it really gives the space character. The wall wasn't completely done. This covered the imperfect surface perfectly.
Linda Kay
January 3, 2021
pretty but fragile
Been applying wallpaper for over 50 yrs. the paper was very fragile and tore easy. once on the wall it was very rich looking. Those wanting to use this... DO NOT overlap... the seam will show. takes patience to get each piece on w/o any overlap. Pattern matches up easy.
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.