$399.99
$499.99EACH (Web Sale Price - Online Only)
Table Lamps made to last. Shop for your Table Lamps here today.
Lamp Set 4 pieces Polished Brass, floor lamp arms extend 8 inches
Comes complete with 4 matching lamps
Features 2 table lamps with fabric shades 27 in. H
Contains one (1) floor lamp with a fabric shade 57 in. H
Comes with a table lamp with an amber glass shade 17 in. H
Exquisitely crafted from solid brass
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
Item 20790 Traditional Lamp 4 piece Set: Our Traditional Lamp Set includes two matching table lamps and floor lamp with fabric shades and a desk lamp with an amber colored glass shade. This lamp set is constructed in solid brass. Outfit an entire room affordably.
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 17.00 Inches | 12.00 Inches | 57.00 Inches |
| Material | Brass |
|---|---|
| Finish | Lacquered |
| Bulb | 60 watt |
| Lamp 1 | Desk Lamp |
| Overall Height 1 | 17'' 432mm |
| Overall Width 1 | 10'' 254mm |
| Diameter of Base 1 | 7'' 178mm |
| Shade Height 1 | 3.125'' 3 1/8'' 79mm |
| Shade Width 1 | 7.5'' 7 1/2'' 191mm |
| Lamp 2 | Floor Lamp |
| Overall Height 2 | 57'' 1448mm |
| Overall Width 2 | 10'' 254mm |
| Diameter of base 2 | 10'' 254mm |
| Arm Extention 2 | 8'' 203mm |
| Shade Height 2 | 9.75'' 9 3/4'' 248mm |
| Shade Width 2 | 8.25'' 8 1/4'' 210mm |
| Lamp 3 and 4 | 2 Table Lamps |
| Overall Height | 27'' 686mm |
|---|---|
| Overall Width | 12'' 305mm |
| Diameter of Base | 6'' 152mm |
| Shade Geight | 7.25'' 7 1/4'' 184mm |
| Shade Width | 12'' 305mm |
| Shape | Tapered and Bell Shades |
| Color | Bright Brass |
| Style | Assorted |
| Design | Lamp Set |
| Room | Living Room |
| Pattern | Lamp Set |
| recipient | unisex_adults |
| etsy_style | Assorted |
| materials | Brass |
| UPC | 096962388386 |
| EAN | 0096962388386 |
| Weight | 70 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
This Item is Available and ready to ship.
Amazon Customer
December 19, 2021
Lovely Lighting
Not hard at all to assemble. VERY attractive & heavy-weighted. The smallest lamp, with the topaz shade, throws a beautiful light & and is downright stunning.
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.