$221.99
$277.49EACH (Web Sale Price - Online Only)
ITEM IN PRODUCTION
( Expected to ship by 06-03-2026 )
MATERIAL - These Authentic Heart Tip Style Black Door Strap Hinges are crafted out of high quality wrought Iron material. The exclusive rust resistant powder coating imparts a luxurious black finish to these cabinet dresser strap hinges. These are suitable for different styles of cabinets, wardrobe, chest, Kitchen cupboards doors, gates and many more. Pack Of 10
DIMENSIONS - Total Length= 10 Inches, Barrel height = 3.5 Inches, Screw Holes= 6. Mounting Screws are Included, But we recommended replacing with Separate Heavy Duty Screws.
FLUSH BARREL HINGES - 5 Barrel hinges are designed for strength, durability and smooth open mechanism. Its versatile Flush offset makes it go with almost all applications with flat flush surfaces. The package includes mounting hardware complementing the Classic vintage door and gate strap hinges.
CLASSIC DESIGN - It’s fabulous and antique eye and heart tip style and textured pattern details give a modern sleek look with an Old Colonial charm to your home furniture.
BUY WITH CONFIDENCE - Our exclusive Powder Coat finish is designed to protect the item for many years to come. We provide a full year 100% Satisfaction guarantee with our Black wrought Iron Strap Door Hinges.
"High Quality Products made by Renovators Supply Manufacturing"
BLACK HEART STYLE WROUGHT IRON DOOR STRAP HINGES
These Antique Long Heart Style Black Door Strap Hinges are crafted out of high quality wrought Iron material. The exclusive rustproof powder coating imparts a luxurious black finish to these cabinet dresser strap hinges.
FEATURES
- Black rustproof powder coat finish enhances the look and life of the item.
- Flush Tee Hinges can be mounted hassle-free on almost all straight-level Flush surfaces. These are considered one of the most versatile hinges because of its wide range of applications.
- 5 Barrel hinges give extra strength, stability and a smooth open mechanism.
- Involves quick and easy installation.
- Imparts classic old colonial charm with a modern sleek look.
REVITALIZE YOUR HOME WITH VINTAGE WROUGHT IRON DOOR HINGES
The strength of wrought iron together with the durable thick black powder coat finish makes these door strap hinges perfect for a wide range of indoor and outdoor applications. Upgrade or reclaim your home or office furniture including cabinets, armoires, wardrobe, chest, Kitchen cupboards doors, gates and many more using these charms.
DIMENSIONS
- Total Strap Length w/barrel = 10 Inches
- Strap length w/out barrel = 9 Inches
- Strap thickness = 0.19 Inches
- Width: 3 Inches
- Screw Holes: 6
MOUNTING HARDWARE INCLUDED
The package from Renovators Supply Manufacturing includes 6 free screws complementing this Vintage black wrought iron door and cabinet hinges. We recommend different screws for outdoor uses.
PACK INFO
- Pack Of 10
DIMENSIONS
| Length | Width | Height |
|---|---|---|
| 0.50 Inches | 10.00 Inches | 3.83 Inches |
| Material | Wrought Iron |
|---|---|
| Finish | RSF |
| Plate height | 3.5'' 3 1/2'' 89mm |
| Plate width | 1.5'' 1 1/2'' 38mm |
| Plate thickness | .1875'' 3/16'' 5mm |
| Barrel height | 3.875'' 3 7/8'' 98mm |
| Plate screws | Three 1 inch screws |
| Strap height | 2'' 51mm |
| Strap width w/barrel | 10'' 254mm |
| Strap width w/out barrel | 9'' 229mm |
| Strap thickness | .1875'' 3/16'' 5mm |
| Offset | FLUSH |
| Strap screw included | Three 1 inch screws |
| Color | black |
|---|---|
| Shape | Square |
| Style | Hinge |
| InstallationMethod | Screwed |
| Design | Textured |
| Room | Entryway |
| Pattern | Textured |
| recipient | unisex_adults |
| etsy_style | Hinge |
| materials | Wrought Iron |
| UPC | 096962423452 |
| EAN | 0096962423452 |
| Weight | 9.75 |
Color of product can vary, Click here to view more color information
Availability & Shipping
Due to high demand, this item is IN PRODUCTION.To ensure the earliest delivery available,we advise that you place your order in advance.
Pete L46
December 10, 2025
4.0 out of 5 starsNot Bad
When used on a door you must take into consideration that these hinges do not have the tight tolerances as your typical door hinge so you need to account for sage.
C. Morris
August 10, 2024
Watch installation
Make sure to install larger side first as the neck of the tip will break easily with much pressure. They look nice and are as advertised
Krista
September 21, 2017
Great Hardware
Sturdy and well made for our outdoor television cabinet. We would buy from this seller again.
P. Gebauer
August 16, 2016
Five Stars
we loved it! matched our decor perfectly.<br>Would buy again if needed too!
Didn't get the right answer you were looking for
We offer free shipping in the U.S., except for Alaska, Hawaii, and the Virgin Islands. We also ship to Canada. For other countries, please contact us.
We sell bathroom fixtures, kitchen hardware, lighting, door hardware, furniture, home decor, and more. You'll find a wide range of items for your renovation and decoration needs.
Our products blend traditional styles with modern techniques. We create high-quality, antique-inspired fixtures and furnishings. Many of our items are designed to replicate antique styles while meeting contemporary standards.
We accept Visa, MasterCard, American Express, PayPal, Amazon Pay, and other secure payment options.
We usually process orders in 1-2 business days. During busy times, it may take up to 3 business days.
To cancel or change an order, please call our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 as soon as possible.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
You can obtain a tracking number for your order online in our orders section.
If your order is damaged, contact our customer service at 800-659-2211 or 1-413-423-3300 right away. Provide your order number and photos of the damage. We’ll help with a replacement or refund as quickly as we can.
Returns must be made within 365 days of our shipping date. Items must be returned postpaid (C.O.D. returns not accepted), in unmodified, saleable condition. Custom orders are not returnable.5% restocking fee charged on items returned from 60 days to 1 year of shipping date.
Could you please specify the product you are looking for? You may find our products in https://www.rensup.com.
Shipping times vary greatly between items and quantities. As a general rule, items (excluding high tanks) take 1-3 business days to ship.